S modrou spirulinou můžete v kuchyni čarovat přírodní cestou

Se spirulinou jste se již pravděpodobně setkali, minimálně jste o ní slyšeli. Jedná se o rod sinic z řady Oscillatoriales, které se používají na výrobu vitamínových tablet a prášku. Spirulina má běžně barvu zelenou, ale dnes můžete zakoupit také spirulinu modrou, která zajímavě a zdravě obarví pokrmy.

Spirulina

Spirulina není řasou, ale sinicí, jejíž latinský název je Arthrospira. Vlákna této sinice vytváří stočenou levotočivou šroubovici. Tento druh sinic se nejčastěji vyskytuje v tropických a subtropických jezerech, kde mají k životu vhodné pH, obsah uhličitanů a hydrogenuhličitanů. Jedná se tedy o druh sinice sladkovodní.

Pěstování

Pravdou je, že se spirulinou se rozšířil obrovský boom a dnes už se sinice nejen sbírají, ale také přímo pěstují pro potřeby trhu. Největším dodavatelem spiruliny je Japonsko. Zelený prášek se totiž často používá při přípravě smoothie, k obarvení pokrmů a jako skvělý zdroj bílkovin.

Nutriční hodnoty

Spirulina je ceněná především pro svůj pestrý obsah vitamínů z řady B, ale také vitamínů C, D, A, E a obsahuje velkou dávku bílkovin, což ocení především vegetariáni a vegani. Je řazena mezi potraviny s nejvyšším obsahem bílkovin. Obsahuje však i minerály, rostlinné živiny, enzymy, tedy i významný obsah chlorofylu a další prospěšná barviva, například fykocyanin, přičemž fykocyanin je modré, někdy až modrozelené barvivo.

Jaký je rozdíl?

Modrá spirulina má stejné benefity jako klasická zelená spirulina. Modrý prášek je jen extraktem zmíněného fykocyaninu, onoho modrého barviva, které se nachází v modrozelené řase spirulina.

Použití

Modrý spirulinový prášek dnes seženete v obchodech se zdravou výživou, ale také na internetu. Obarvovat s ním lze přírodní cestou takřka vše. Připravit dětem můžete originální modré smoothie, obarvit s ním zmrzlinu, lívance, cupcaky, krémy apod. Fantazii se v tomto směru meze nekladou. Zajímavé je, že díky barvivu z této sinice se na trh opět vrátili modré lentilky, které lze nyní barvit přírodně.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X