Stále více lidí si nedokáže představit život bez kávy, rozšířila se do celého světa a ačkoliv ji většina z nás připravuje každý den, ne každý ji umí připravit správně. Káva je nejen příjemným nápojem, ale i povzbuzujícím prostředkem, zahánějícím malátnost, únavu nebo ospalost.
Látky, které dávají kávě tyto žádoucí vlastnosti, vyluhují se z pražených rozemletých kávových zrnek za pomoci tepla, ale vonné látky, které povzbuzují chuť, naopak delším působením tepla vyprchají. Proto vaříme kávu pozorně, abychom nejen využili všech žádoucích látek, ale abychom též zachovali prchavé silice.
Kávu můžeme připravovat mnoha různými způsoby, ale při všech je třeba dbát několika základních požadavků:
Upraženou kávu uchováváme v neprůhledných nádobách co nejtěsněji uzavřených, aby nevyvětrala a nenačichla vůní jiných potravin. Kávu meleme co nejjemněji, aby se snadno ve vodě vyluhovala, a až teprve před přípravou, aby nevyčichla.
K zaváření kávy používáme nádob porcelánových, dobře smaltovaných, skleněných nebo z nerezavějící oceli. Používáme vždy nádobí určeného jen k přípravě kávy, které nemyjeme ve dřezu s ostatním nádobím, ale vřelou vodou pouze vyplachujeme. I malá stopa omastku, která přilne k nádobí ve dřezu při omývání hadříkem, kterým myjeme ostatní nádobí, je často příčinou špatné chuti a kazí čistou vůni kávy. Uvařenou kávu naléváme do konvice, kterou jsme vypláchli vařící vodou. Kávu nikdy dlouho nevaříme, buď ji zalijeme vařící vodou, nebo necháme jednou až dvakrát přejít var. K přípravě kávy bereme vždy vodu čerstvě nalitou, rychle ji zahřejeme a naléváme na kávu právě v okamžiku, kdy se začala vařit. Voda, která dlouho stála v nádobě nebo na kamnech nebo která se přestala již vařit, kazí chuť i vůni kávy. Dbáme, aby vůně nevyprchala během přípravy,proto nádoby pečlivě kryjeme poklicí nebo víčkem.