Kadamba, strom s nejkrásnějšími květy je pokladem pro zdraví

Strom s nejkrásnějšími květy dokáže potěšit nejen náš zrak, ale i celé tělo. Kadamba (Neolamarckia cadamba) patří mezi rychle rostoucí, stálezelené tropické stromy. Jeho domovinou je jižní a jihovýchodní Asie. Může dosahovat výšky až 45 metrů. Má velké lesklé listy, které vytvářejí korunu připomínající deštník. Květy mají pomerančovou barvu, vytvářejí koule a vydávají příjemnou vůni. Používají se při výrobě parfémů. Kadamba je strom v tropických oblastech velmi rozšířený. Pěstuje se podél cest i vesnic. Odpad z něj vznikající zlepšuje vlastnosti půdy.

Použití

Čerstvé listy se používají jako krmivo pro skot, ze dřeva se vyrábí překližka, používá se i na výrobu méně kvalitních druhů papíru, pro výrobu kanoí či lehčích konstrukcí nebo nábytkových komponentů. Lze jej snadno impregnovat syntetickou pryskyřicí. Extrakt z listů byl nedávno použit k výrobě nanočástic stříbra pro povrchovou Ramanovu spektroskopii. Kromě toho poskytuje celou řadu zdravotních výhod.

Zdravotní výhody

  • Snižování hladiny cukru v krvi – Několik studií prokázalo, že listy, kůra a kořeny jsou účinné při snižování hladiny cukru v krvi. Také je známo, že extrakty kořene v alkoholu či vodě mají antidiabetickou aktivitu.
  • Podpora při hojení ran – Této vlastnosti se využívalo již v dávných dobách. Studie prováděné s použitím rostlinných extraktů ukázaly, že kontrakce rány byla významně stimulována.
  • Pomoc při snižování bolesti a zánětu – Listy se ve starověku používaly pro snižování bolesti a zánětu. Byly přikládány na problematické místo jako obklady. Několik studií, provedených na laboratorních potkanech, také prokázalo, že listy stromů a kůra jsou známy tím, že mají analgetické a protizánětlivé vlastnosti.
  • Antibakteriální a protiplísňové činidlo – V lidové tradici byla pasta používána jako antimikrobiální činidlo k léčbě kožních obtíží. Studie také dospěly k závěru, že extrakty rostliny jsou potenciálním lékem proti několika bakteriím, jako je Escherichia coli, Proteus mirabilis a Staphylococcus aureus a houby jako Candida albicans, Trichophyton rubrum a několika druhů Aspergillus.
  • Sedativní účinky – Studie provedené na různých zvířatech prokázaly, že extrakty z kůry mají sedativní účinek.
  • Antiepileptický účinek – Strom kadamba je také znám svým ochranným účinkem proti záchvatům.
  • Prevence zácpy – Extrakty připravené z kůry mohou mají laxativní a diuretické účinky.
  • Anthelmintikum – Stromová kůra funguje jako účinná anthelmintika (léky, které pracují proti parazitickým červům nazývaným helminths).
  • Protinádorová aktivita – Experimenty prováděné za účelem vyhodnocení protinádorové aktivity stromu Neolmarckia cadamba dospěly k závěru, že extrakty z kadamby mají protinádorové vlastnosti tím, že vykazují přímou cytotoxicitu na buněčných liniích karcinomu.
  • Antioxidační vlastnosti – Extrakty z plodů a listů kadamby mají antioxidační vlastnosti. Studie dospěly k závěru, že extrakty mají potenciální antioxidační aktivitu inhibicí peroxidace lipidů a také zvýšením aktivity katalázy.

Zmatek vědeckých názvů stromu Kadamba

Nenechte se zmást vědeckými názvy stromu kadamba ( Neolmarckia cadamba a Anthocephalus cadamba). Neolmarckia cadamba je široce přijímaný vědecký název pro strom kadamba. Tento název však není v některých botanických pramenech akceptován a používá se někdy vědecký název –  Anthocephalus cadamba.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X