Jste stále unavení? 7 lékařských důvodů, proč tomu tak může být

Každý z nás se někdy cítí unavený nebo přepracovaný. Dočasná únava může být spojena s pásmovou nemocí, nedostatkem spánku, vedlejšími účinky léků, nedostatkem fyzické aktivity nebo nezdravou stravou. V případě, že trpíte neustálou únavou či nedostatkem energie, důvodem může být i nějaký zdravotní problém. Představíme si 7 hlavních lékařských důvodů, proč tomu tak může být.

1. Chronický únavový syndrom

Je to jedna z hlavních příčin únavy. Zahrnuje únavu, která může trvat i několik měsíců. Lidé s tímto problémem mohou trpět extrémní únavou i po normální fyzické či duševní činnosti. Odpočinek v takovém případě nepomůže. Mezi další příznaky únavového syndromu patří bolesti hlavy, svalů či kloubů. Přestože příčiny nejsou známé, vědci se domnívají, že jej mohou způsobovat viry, hormonální nerovnováha nebo oslabený imunitní systém.

2. Anémie

Jedním z jejích příznaků je právě únava. Způsobuje ji nízká hladina hemoglobinu, který po těle roznáší kyslík, jehož nedostatek je, kromě jiného, příčinou únavy.

3. Onemocnění štítné žlázy

Lidé, kteří trpí onemocněním štítné žlázy, zejména neaktivní štítnou žlázou, mohou trpět únavou. Tato žláza napomáhá regulaci metabolismu, což představuje míru, v níž náš organismus využívá energii. Když štítná žláza nevytváří dostatečné množství hormonů štítné žlázy, vede to ke stálé únavě. Mezi další příznaky patří bolest svalů, suchá kůže, nárůst hmotnosti, zvýšená citlivost na chlad, ztráta vlasů.

4. Diabetes

Diabetici si často stěžují na únavu. Přestože přesný důvod, proč se diabetici cítí tak unavení, není tak jasný, předpokládá se, že jejich tělo vyžaduje spoustu energie, aby se vypořádalo s kontinuálními změnami hladiny cukru v krvi, což vede k únavě.

5. Roztroušená skleróza

Toto autoimunitní onemocnění, které je známé jako MS, postihuje mozek a míchu – centrální nervový systém. Mezi další příznaky MS patří bolest nebo brnění v částech těla, slabost nebo znecitlivění v jedné nebo více končetinách, závratě a nesrozumitelná řeč.

6. Deprese

Dokonce i když má člověk s depresí dostatek spánku, může být stále velmi unavený. Navíc lidé, kteří trpí depresí, mají často problémy se spánkem.

7. Menopauza

U žen, které procházejí menopauzou, je únava běžná. V době menopauzy klesá hladina celé řady hormonů, mezi něž patří progesteron, estrogen, adrenalin a hormony štítné žlázy. Ty se podílejí na regulaci energie buněčného těla.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X