Jsou rozinky opravdu zdraví přínosné?

Rozinky jsou ingrediencí, která nás provází od dětství a mnohdy je konzumujeme, aniž bychom věděli, odkud se rozinky berou. Rozinky, někdy také hrozinky, jsou sušenými plody vinné révy. Jaké zdravotní přínosy skrývají pro lidský organismus?

Rozinky

Rozinky mohou mít nejrůznější barvu na základě toho, z jaké odrůdy hroznů jsou nasušeny, ale také rozhoduje, jakým způsobem jsou sušeny. Rozinky se používají často při pečení, přidávají se do nejrůznějších náplní, ale také při vaření. Posloužit však mohou i jako sladká svačinka, která rychle dodá energii. Rozinky jsou totiž velmi sladké díky koncentraci cukrů. Zajímavá jsou fakta týkající se světové produkce rozinek, přičemž nejvíce jich vyprodukuje Turecko, USA, Írán či Řecko. Právě v Turecku a celém Blízkém východě jsou rozinky neopomenutelnou součástí tamní kuchyně.

Nutriční hodnoty

Rozinky jsou dobrým zdrojem energie, vitamínů i minerálních látek. Jsou zdrojem především sacharidů, obsahují však také bílkoviny a jsou dobrým zdrojem vlákniny. Přibližně 45 g rozinek obsahuje:

  • 129 kalorií
  • 34 gramů sacharidů
  • 1,3 g proteinu
  • 0,2 gramu tuku
  • 1,6 gramu vlákniny
  • 322 miligramů draslíku (9,2 procent DD)
  • 0,8 miligramu železa (4,4 procent DD)
  • 0,08 vitamínu B6 (4% DD)
  • 14 miligramů hořčíku (3,5% DD)

Rozinky a zdraví

Rozinky obsahují polyfenoly, antioxidanty a flavonoidy. Jejich obsah ve stravě je zdraví přínosný.

Onemocnění dásní

I když byste pravděpodobně čekali, že sladké sušené ovoce dá vaší dutině ústní zabrat, naopak její zdraví podporuje. Rozinky podporují orální zdraví, jelikož obsahují antimikrobiální fytochemikálie, které potlačují růst bakterií v dutině ústní, a tedy snižují riziko vzniku onemocnění dásní. Jedná se například o kyselinu oleanolovou.

Podpora trávení

Rozinky jsou skvělým zdrojem vlákniny a udržují vaši trávicí soustavu fit. Rozinky obsahují rozpustnou, i nerozpustnou vlákninu, které snižují rizika vzniku problémů s trávením. Rozinky tak mohou být v mnoha pokrmech dobrým zdrojem vlákniny.

Mrtvice a krevní tlak

Pravidelná konzumace rozinek má také vliv na krevní tlak, který pomáhá snižovat. Rozinky celkově jsou zdravé pro kardiovaskulární systém, jelikož jsou dobrým zdrojem draslíku. Právě tento minerál je klíčový pro správnou funkci buněk, tkání a orgánů v lidském těle. Snižuje také riziko vzniku mrtvice.

Cukrovka

Rozinky mohou být dobrou alternativou i pro osoby trpící cukrovkou II. typu. Hodí se jako zdravá svačinka oproti průmyslově zpracovaným sladkým potravinám.

Rakovina

Sušené plody obsahující fenolické složky, které mají silné antioxidační vlastnosti, chrání organismus před vlivem volných radikálů. Hrají roli především v prevenci vzniku rakoviny u trávicího systému.

POZOR: Rozinky jsou pro naše zdraví sice přínosné, ale pro zdraví našich domácích mazlíčků představují nebezpečné riziko. Rozinky jsou toxické pro psy a podobné účinky se mohou prokázat i u koček. U psů mohou způsobit akutní renální selhání.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X