Jsou chvíle, kdy to v partnerství není růžové, a vy se musíte ujišťovat, jestli soužití s tímto člověkem má ještě cenu. Hádky, neshody, nebo naopak mlčení jsou na denním pořádku. Ale co dělat, když ho i přes to vše milujete?
Snažte se o vzájemné porozumění
Kritika se ne vždy lehce snáší, a pokud ji vyřkne partner, automatickou reakcí na způsobenou bolest je útok, kterým se bráníte. Tady začínají hádky a neshody. Zkuste se vcítit do partnera a začít zkoumat, proč byla kritika vyřčena, a zda má nějaký smysl. Poslouchejte se navzájem při řešení neshod.
Zpomalte komunikaci a vyslechněte se
Mnoho problémů se během slovního konfliktu vymkne kontrole. Chrlíte na sebe bolestná slova a navzájem se neposloucháte. Zpomalte. Diskutujte s klidem, pomalým tempem řeči a ujistěte se, že vás partner správně pochopil, pak pokračujte v komunikaci dále. Nesnažte se spor vyhrát, ale problém vyřešit.
Buďte zvědaví na názory partnera
Dejte partnerovi za pravdu. Přitakejte mu a chtějte se dozvědět více podrobností. Tím jej uvedete do rozpaků a obnažíte jeho srdce, které se pomalu bude otevírat k plodné diskuzi. Podporujte se k vzájemnému řešení. Každý z partnerů může mít konstruktivní nápady, které docílí kladného výsledku a hádku urovnají.
Rozpoznejte své spouštěče emocí a naučte se uklidňovat
Každý si vnášíme do vztahů nějaké ty bubáky z minulosti, ať už jsou to zážitky z dětství či např. rodinných sešlostí. Je dobré o sobě vzájemně vědět i ty stinné stránky. Pak se v hádce vyhnete tzv. „bodnutím do vosího hnízda“, kdy svého partnera zraníte na tom nejcitlivějším místě a vybaví se mu stará traumata.
Jen vy sami víte, co vám je a není příjemné. Sdělte to hned na začátku vztahu i svému partnerovi. Pokud i tak nedbá vašich pocitů, zamyslete se nad tím, zda má cenu i nadále s tímto člověkem sdílet společný život.
Procvičte si empatii a posílíte svoje pouto
Být empatický znamená představovat si, jak se procházíte v botách svého partnera a díváte se na svět jeho očima. Dokážete se vcítit do všech jeho nálad a už dopředu předvídáte jeho reakce. Empatie mezi vámi vytváří silné pouto, dodává pocit bezpečí a dlouhodobé spokojenosti. Ti nejzdatnější už znají myšlenky svého partnera pouhým pohledem do očí nebo sledováním jeho řeči těla.
Naslouchejte potřebám toho druhého
Pokud je váš partner v nouzi a reaguje podrážděně, povýšeně a pomocí nadávek, mějte na mysli, že se vždy za tím skrývá nějaká chybějící životní potřeba. Vaším úkolem je zjistit, jak tuto potřebu uspokojit. Naslouchejte slovům, jeho chování a gestům. Odložte na chvíli své myšlenky stranou a pomožte partnerovi nouzi vyřešit.
Předvídejte problémy dříve, než nastanou
Mnoho problémů ve vztazích může být řešeno dříve, ale není. Sami znáte situace, kdy si řeknete – teď na to nemám náladu, necháme to na příště apod. Vynechání mluvení i o sebemenších problémech může vést k tomu, že se budou pouze rozšiřovat a začnou trápit vaši mysl, až nakonec vybuchnou a stanou se mnohem většími, než byly na začátku. Partneři, kteří problémy neřeší, na ně po čase narazí už v takovém stádiu, že jsou neřešitelné a vedou k vzájemnému rozchodu. Řekněte si občas s partnerem, kam společně směřujete, kde se vidíte za pár let a co vše pro to podniknete. I tak lze malým problémům předejít.
Vyzkoušejte i další tipy, jak si udržet fungující vztah až do smrti.
Zdroj: psychcentral.com