Jak správně pečovat o rovnátka?

To jestli zuby vyrostou rovně nebo křivě neovlivníte. Co už ale ovlivnit můžete je jejich zdraví, pokud si budete zuby pravidelně a správně čistit, zabráníte tak zubním kazům. A v době, kdy máte rovnátka, byste měli zubní hygieně věnovat speciální pozornost. Kvalitní a pravidelnou péči byste však měli dopřát nejen zubům, ale i rovnátkům.

Konkrétní způsob péče o rovnátka i zuby se odvíjí od toho, jestli máte snímatelná nebo fixní rovnátka. U fixních rovnátek má plak tendenci se rychle usazovat především v okolí zámečků a drátků, proto musíte dbát ještě o větší hygienu, než obvykle.

Špatně vyčištěná rovnátka mohou zapříčinit zvýšenou tvorbu zubních kazů, tvorbu zubního kamene či vytvoření nevzhledných skvrn na zubech. Jak dobře jste si zuby vyčistili, si můžete ověřit pomocí tabletek na indikaci zubního plaku, které plak obarví. Vy uvidíte, kde byste měli s čištěním přidat.

Snímací rovnátka


Snímací rovnátka se používají k léčbě lehčích vad. Často se používají u dětí nebo k dorovnání po sejmutí fixních rovnátek. Péče o snímatelná rovnátka je podobná jako péče o zubní protézu. Povrch rovnátek čistěte každý den měkkým zubním kartáčkem a 1x týdně je uložte do roztoku s čistící tabletou. Po vyčištění je potřeba rovnátka opláchnout čistou vodou. Rovnátka čistěte dřív, než na nich zaschnou nečistoty.

Rovnátka se nosí ve dne i v noci, ale snímají se na jídlo a čištění zubů. V době, kdy je nenosíte, uložte je vyčištěné do speciální krabičky. Krabička chrání rovnátka před zničením a znečištěním.

Fixní rovnátka

Když nosíte fixní rovnátka, je potřeba se starat o čištění chrupu mnohem více než normálně. V ústech totiž vzniká mnohem více kontaktních ploch, které tvoří živnou půdu ke vzniku kazů a zubního kamene. Zubní plak je přirozenou součástí úst, vytváří se v průběhu dne a ulpívá na povrchu zubů. Tvoří se v něm baktérie, které způsobují kazy. Povlak se často tvoří právě okolo zámečků, proto musíte právě u nich dbát na zvýšenou hygienu. Pokud čištění nebudete věnovat pozornost, tak kromě kazů budou zuby po sejmutí mít žlutohnědé skvrny.

Zuby si důkladně čistěte po každém jídle a pak ještě ráno a večer (po snídani a před spaním). Kromě běžného zubního kartáčku je potřeba mít ještě speciální kartáček pro čištění rovnátek a mezizubních prostor.

Neviditelná rovnátka

U neviditelných rovnátek Invisalign je čištění zubů jednodušší v mnoha ohledech. Vzhledem k tomu, že jsou snímatelná, zuby si dokážete dobře vyčistit. Nebudou vám překážet zámečky ani drátek. Nicméně i přes to byste čištění zubů měli věnovat zvýšenou pozornost. Kromě klasického kartáčku používejte i zubní nit či mezizubní kartáček. Zuby si nezapomeňte čistit po každém jídle. Fólie přiléhají těsně k zubům, proto musí být rovnátka i zuby čisté, aby se tu netvořily bakterie.

Rovnátka oplachujte vlažnou vodou před každým nasazením a pravidelně je čistěte pomocí čisticích krystalů Invisalign nebo speciálních čisticích tablet. Na rovnátka si pořiďte speciální krabičku na rovnátka, do které je budete odkládat před jídlem nebo kdykoliv jindy. I krabičku udržujte čistou, aby se v ní nemnožily bakterie. Krabička rovnátka chrání před znečištěním či poškozením.

Aby byl váš úsměv po sundání rovnátek nejen krásně rovný, ale i bez kazů, je potřeba se o zuby starat. Kromě pravidelného a poctivého čištění a kontrol u ortodontisty, byste měli docházet i na kontroly na dentální hygienu. Díky tomu budete moci hned po sejmutí rovnátek ukázat svůj krásný úsměv světu.

Zdroj obrázku: Marian Weyo / Shutterstock.com

Milan

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X