Po obličeji jsou ruce druhou částí těla, které si na lidech při setkání obvykle všimneme. Ruce o nás rovněž mnohé prozradí, například to, že si koušeme nehty. Kousání nehtů je typické především pro děti, nicméně někteří z nás si s sebou tento zlozvyk přenášejí i do dospělosti. Proč si nehty vlastně koušeme a proč je tak těžké přestat?
Psychologie kousání nehtů
Kousání nehtů obvykle začíná v dětství a často pokračuje i během dospívání. Existuje několik různých příčin, které ke kousání nehtů vedou. Pravděpodobně nejčastější je stres, okusování nehtů je jakousi naší snahou najít od stresu, strachu a úzkosti dočasnou úlevu. K dalším důvodům patří nuda či frustrace, intenzivní soustředění i emocionální a psychické napětí. V některých případech může okusování nehtů souviset s určitými psychickými potížemi a poruchami, například ADHD.
Rizika okusování nehtů
U většiny lidí, kteří si koušou nehty, sice naštěstí nedochází k jejich dlouhodobému poškození, ale může se to stát. Kromě neestetičnosti a bolestivosti nehtů i okolní kůže s sebou tento zlozvyk přináší především riziko různých infekcí, které se do těla dostanou přes vzniklé záděry, dále přenos bakterií a virů z prstů na obličej a do úst či poškození zubů.
Jak se zlozvyku zbavit?
Návyky se nevytvoří přes noc a jejich odbourání vyžaduje čas a trpělivost. Pokud váš první pokus přestat si kousat nehty nezabere, vyzkoušejte další metody. K úplnému odbourání návyku může být zapotřebí kombinace několika věcí, ale i pouhé snížení frekvence bude užitečné.
Často si upravujte nehty nebo si dělejte manikúru
Dlouhým nehtům může být těžké odolat, proto je dobré je udržovat zastřižené. Stanovte si každý týden určitý den a čas na stříhání a dbejte též na záděry a roztřepené okraje, abyste neměli pokušení si je kousat. Další možností je nechat si pravidelně dělat profesionální manikúru. Vynaložení peněz a vědomí, že vám nehty někdo brzy zkontroluje, vám může zabránit v návratu k tomuto zlozvyku.
Lakujte si nehty hořkým lakem nebo si je zakryjte
Existuje spousta lidí, kteří bojují s kousáním nehtů. Proto existují speciální laky na nehty určené k tomu, aby vám pomohly přestat. Neublíží, ale hořká chuť vám může pomoci zlozvyk omezit. Můžete zkusit také nosit rukavice, ale ne vždy je to praktické. Někteří lidé si na nehty lepí pásky či nálepky, které jim připomínají, že si je nemají kousat.
Identifikujte své spouštěče
Pokud zjistíte, co u vás kousání nehtů spouští, můžete pracovat na zvládání těchto spouštěčů. Už jen identifikace věcí, které vás nutí nehty si kousat, může být dostatečnou připomínkou, abyste to nedělali.
Nahraďte zlozvyk něčím jiným
Zvyk, který se vám nelíbí, můžete nahradit zvykem, který je „snesitelnější“. Můžete zkusit žvýkat žvýkačku, nebo zaměstnat ruce tak, abyste je udrželi mimo ústa, pomoci může například antistresový míček.
Postupnými změnami k cíli
Někteří lidé přestávají kouřit tak, že postupně snižují počet cigaret za den. Něco podobného můžete udělat i s kousáním nehtů. Začněte tím, že si vyberete jeden prst, který si nebudete kousat, a postupně k němu přidávejte další.
Chcete mít krásné a zdravé nehty? Správná péče je základ!
Zdroj: starhealthline.com