Protažení svalů je základem efektivního cvičení a pomáhá na bolavá záda

Snažíte se zhubnout? Věnujete se pravidelné pohybové aktivitě? Nebo vás jen občas bolí záda po celém dni stráveném u počítače? Možná zapomínáte na důležitou součást zdravého životního stylu a tou je udržování flexibility těla. Vyhraďte si několik minut denně na pořádné protažení svalů celého těla a budete se cítit i vypadat lépe.

Základem každého cvičení je pořádná rozcvička. Většina z nás má sedavé zaměstnání, takže nás občas bolí za krkem. Někdy nám něco lupne v zádech, popřípadě nám otékají nohy. Je proto důležité se pravidelně protahovat, aby se naše svaly nezkracovaly a my tak zůstali flexibilní a bez bolestí. A hlavně, pořádným zahřátím svalů během potahování předejte možným zraněním.

Protažení svalů na zádech
pixabay.com

Jak na správné protažení před během

Každé cvičení by mělo začínat důkladným strečinkem všech svalových skupin. Nemyslete si, že pokud jdete běhat, stačí protáhnout si nohy. Každá sportovní aktivita nenápadně zapojuje svaly celého těla a proto je důležité protažení břicha, zad, rukou i nohou.

Základní pravidlo veškerých protahovacích cviků je jednoduché: nechoďte přes bolest. Mírný tah je v pořádku, ale pokud je bolest nepříjemná, snižte rozsah, pokrčte nohy, zkrátka si cvik upravte tak, abyste pociťovali pouze tah. 

Další důležitou součástí protahování je dýchání. Jelikož se má v každém cviku zůstat od 20 do 60 vteřin, nepřestávejte dýchat! Naopak. Dýchejte zhluboka. S každým výdechem můžete jít v jednotlivých cvicích do většího protažení.

Strečink před během
pixabay.com

Vyzkoušejte jednoduché protažení celého těla podle videa, zabere jen pár minut a je skutečně efektivní:

Myslete na protažení boků

Jedním z velmi často opomíjených cviků jsou právě cviky na protažení boků. A přitom právě bokům bychom měli věnovat zvláštní pozornost. Pokud bychom jejich flexibilitu zanedbali, mohly by nás bolet spodní záda. Protažení boků je také vhodné, pokud pociťujete tlak či bolest v kyčlích.

Strečink zádových svalů a páteře

Kdo by nechtěl mít krásný rovný postoj? Pevná a rovná záda, vypnutý hrudník, hlava v prodloužení páteře. Jenomže pro rovná záda bez bolesti je potřeba něco udělat. Ano, pravidelně se protahovat. 

Aby naše záda neochabla a pro nás pak nebylo bolestivé i obyčejné ohlédnutí se přes rameno, neuškodí je čas od času posílit cvičením. Ideálním cvičením na páteř je jóga. Pozice kobry, střechy, kolébka a spousta dalších. Vyberte si takovou kombinaci cviků která vás bude bavit a několikrát do týdne si vymezte čas na jejich provedení.

Jóga a protažení svalů
pixabay.com

Protahovací cviky na kolena a kotníky

Procvičovali jste si někdy kolena? A kotníky? Bylo by nasnadě si myslet, že zrovna tyto dvě části těla se procvičují chůzí, že? Ale aby vše v těle fungovalo tak, jak má, je důležité nezapomínat na kolenní klouby a kotníky. Možná si vzpomenete na základní cviky z tělocviku. Kroužení kolenem a kotníkem. Tento snadný cvik uvolní nohy po celém dni. 

Ať už pravidelně sportujete či nikoliv, protahování by se mělo stát přirozenou součástí vašeho života. Zabráníte tím zraněním a budete tím rovněž předcházet bolesti.

Chtěli byste začít se cvičením, ale nevíte jak? Vyzkoušejte jednoduché cvičení pro začátečníky, které vás dostane do kondice a pomůže třeba s hubnutím.

Správné protažení nohou před během
pixabay.com

Zdroj: lifehack.org 

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X