Kožní výrůstky mají většinou podobu měkké kůže ve tvaru stopky. Mohou se objevit kdekoli na těle, ale zejména tam, kde se kůže tře o jinou kůži nebo oblečení, například na krku, v podpaží, v oblasti třísel a na očních víčkách. Jejich počet obvykle roste s věkem. Tyto výrůstky jsou sice obvykle neškodné, ale mohou být neestetické a též nepříjemné, například když se zachytí o šperky nebo oblečení. Lze se těchto obtěžujících výrůstků zbavit v domácích podmínkách?
Příčiny vzniku zůstávají zahaleny tajemstvím
Kromě pojmu kožní výrůstek se můžete setkat též s názvy kožní fibrom či papilom. Vzhledem k tomu, že se stále přesně neví, proč fibromy vznikají, nikdo bohužel nedokáže s jistotou říci ani to, jak jim předcházet. Víme však, že jsou tvořeny krevními cévami a kolagenem obklopenými vnější vrstvou kůže. Studie ukazují, že existuje souvislost mezi lidským papilomavirem (HPV) a fibromy. Při vzniku kožních výrůstků může hrát roli také inzulinová rezistence, vysoký index tělesné hmotnosti a vysoká hladina triglyceridů. Fibromy se často více objevují také v těhotenství. To může být způsobeno hormonálními změnami. V neposlední řadě je možné pozorovat též určitou genetickou souvislost. Není neobvyklé, že jimi trpí několik členů jedné rodiny.
Výrůstky na kůži a domácí léčba
Mnoho lidí se snaží fibromů zbavit doma, i když většinou rychlejší a snazší způsob představuje návštěva dermatologa. Ten kožní výrůstek odstraní během několika sekund pomocí elektrokauteru. Domácí odstranění je sice časově delší a náročnější, ale nikoli nemožné. Většina domácích pomocníků „funguje na principu“ vysušení kožního výrůstku, jeho zmenšení a následném odpadnutí. Domácí prostředky byste neměli používat v případě, že se výrůstek nachází na citlivém místě, jako je například oční víčko.
Tea tree olej
Tea tree olej je známý svými antibakteriálními, antivirovými, protiplísňovými a protizánětlivými vlastnosti. Těch lze využít i k odstranění kožních výrůstků. Nejprve postižené místo omyjte. Poté pomocí vatové tyčinky či tamponu jemně vmasírujte olej. Přes noc místo překryjte sterilním obvazem. Tuto proceduru opakujte několik nocí, dokud kožní výrůstek nezaschne a neodpadne.
Banánová slupka
Banánové slupky se vyplatí nevyhazovat nejen proto, že mohou velmi prospět vašim pokojovým rostlinám, ale i proto, že vám mohou pomoci odstranit kožní výrůstky. Slupka totiž disponuje skvělými antioxidačními vlastnostmi. Stačí přiložit kousek slupky na fibrom, překrýt sterilním obvazem a podobně jako v případě tea tree oleje postup opakovat několik nocí po sobě.
Jablečný ocet
Jablečný ocet je dalším přírodním prostředkem, který vám s kožními fibromy pomůže. Stačí do jablečného octa namočit vatový tampon a přiložit ho několikrát denně na několik minut na výrůstek. Kyselost octa způsobí, že po několika dnech až týdnech, v závislosti na velikosti, fibrom odumře a odpadne. Při aplikaci buďte opatrní, aby se ocet nedostal na okolní zdravou kůži, mohl by způsobit její podráždění.
Česnek
Rovněž česnek je známý svými antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi. Chcete-li ho využít na odstranění kožních výrůstků, přiložte na ně rozdrcený česnek a poté místo na noc překryjte obvazem. Ráno místo omyjte. Postup opakujte, dokud se fibrom nezmenší a nezmizí.
Dalším neestetickým problémem mohou být kožní cysty. Jak se jich zbavit?
Zdroj: medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov, scielo.br, health.harvard.edu