Jak oddálit kloubní potíže za pomoci stravy

Kloubní potíže se přisuzují mnoha příčinám, ale často se zapomíná na stravu, která má na klouby zásadní vliv. Největší problémy mají lidé trpící obezitou, jejichž strava je chudá na potřebné živiny. Naopak prospěšná je hojná konzumace tučných ryb, čerstvého ovoce a zeleniny, avokáda, ořechů, slunečnicových semínek, celozrnných výrobků, obilnin a vajec.

Tyto potraviny se doporučují hlavně lidem trpícími nemocemi kloubů provázených bolestivými otoky. Ti by měli do svého jídelníčku zahrnout hodně tučných ryb, například lososa, pstruha, makrelu, sledě a sardinky. Příznaky kloubních potíží totiž zmírňuje rybí tuk obsahující omega-3 mastné kyseliny, které účinkují proti zánětlivým sloučeninám tvořícím se v těle.

Pozor na dnu

Lidé trpící dnou by ale raději měli užívat zvláštní přípravky rybího ruku. Konzumace čerstvých ryb by totiž mohla vést k postupnému hromadění kyseliny močové. Pokud ta se vyskytne v krvi v nadměrném množství, začnou se v kloubech některých nemocných tvořit krystalky příslušných solí.

Nebezpečný nedostatek

 

Ke vzniku kloubních onemocnění často přispívá jídelníček s nízkým obsahem antioxidantů, zvláště stopového prvku selenu a vitaminů A, C a E. Ke zlepšení této bilance se doporučuje zařadit do jídelníčku jednou týdně porci jater kvůli vitaminu A, hodně mrkve, manga, meruněk, sladkých brambor a ananasového melounu. Tyto potraviny jsou vynikajícím zdrojem beta-karotenu, z něhož si tělo vitamin A samo vyrábí. Bohatým zdrojem vitaminu C jsou červené a žluté papriky, kiwi, pomeranče, kadeřávek a zelí.

Jednotlivé potíže kloubů

  • burzitida – akutní zánět burzy neboli dutého, tekutinou vyplněného váčku umístěného v různých částech těla, například v kloubech, kde by jinak docházelo k nežádoucímu tření. Nejčastěji postiženými místy jsou lokty a kolena
  • tenosynovitida – zánět vyvolaný nadměrným namáháním ochranného obalu šlachy. Jde o bolestivé onemocnění postihující většinou prsty u rukou a zápěstní šlachy
  • tenisový loket – zřejmě nejznámější případ zánětu v místě, kde se šlachy a vazy připojují ke kosti. Tenisový loket vzniká také při tenisu, ale častěji bývá způsoben stereotypní manuální prací např. při malování, tapetování či nahazování zdí
  • zmrzlé rameno – jde o chronické ztuhnutí ramenního kloubu způsobované zraněním nebo nemocí měkké tkáně. Někdy se objeví i bez zjevné příčiny. Někdy způsobuje nesnesitelnou bolest a dovoluje jen velice omezený pohyb postiženou paží.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X