Stříhat za mokra, pilovat za sucha. Umíte správně pečovat o své nehty? A jak často bychom si je vlastně měli stříhat?

Myslíte si, že na stříhání nehtů není nic těžkého? Správná péče o nehty na rukou a nohou na první pohled sice nevypadá nikterak náročně, ale zdání často klame. Mnoho z nás si své nehty stříhá příliš často, někteří naopak příliš málo, další je stříhají špatným způsobem. Poodhalme tajemství správné manikúry.

Jak si často stříhat nehty

Podle odborníků rostou nehty na rukou průměrně o 2,5 mm měsíčně, nehty na nohou o 1 mm měsíčně, přičemž v létě rostou nehty obecně rychleji než v zimě a nehty dominantní ruky rostou rychleji než nehty nedominantní ruky. Pokud o nehet přijdete, trvá v průměru šest měsíců, než doroste nehet na ruce, a rok, než doroste nehet na noze. Pokud si chcete udržet určitou stálou délku nehtů, stříhejte si je jednou za týden až dva týdny na rukou a jednou za měsíc na nohou.

Zdá se vám to příliš často? Podle expertů je nehty lepší stříhat častěji a méně než více a po delší době. Když si nehty pravidelně nezastřiháváme, mohou se snadněji poškodit a polámat a je též pravděpodobnější, že se v nich budou držet nečistoty a bakterie, které mohou potenciálně šířit infekci.

Žena stříhající si nehty.
zdroj: freepik.com

Jak si správně stříhat nehty

Správně zastřižené a vyčištěné nehty nejsou jen záležitostí úhledného vzhledu, ale také důležitou součástí osobní hygieny. Na nehtech se totiž mohou nacházet rozmanité nečistoty a mikroorganismy, které mohou vést k infekci. Správná technika stříhání nehtů navíc pomáhá předcházet běžným problémům, jako jsou záděry a zarůstající nehty. Ačkoli se zdá, že stříhání nehtů je poměrně jednoduché, měli byste dodržovat některé důležité kroky. Pro správné stříhání nehtů dermatologové doporučují následující tipy:

  • Změkčete nehty – nejlepší doba pro stříhání nehtů je bezprostředně po koupeli nebo sprchování. Pokud to není možné, namočte nehty na několik minut do vlažné vody, aby změkly.
  • Používejte vhodné nástroje – na nehty na rukou použijte kleštičky na nehty nebo nůžky na nehty a na nehty na nohou kleštičky na nehty. Nezapomeňte nástroje pravidelně dezinfikovat.
  • Nehty stříhejte téměř rovně a následně pomocí pilníku nehty v rozích mírně zaoblete – tímto způsobem je udržíte pevné a zabráníte jejich zachytávání o věci, jako je oblečení. Nehty pilujte až tehdy, když jsou suché, pilování měkkých a mokrých nehtů může vést k jejich nežádoucímu ohýbání.
  • Nerovné nebo drsné okraje vyhlaďte pilníkem – nehty pilujte vždy stejným směrem, pilování tam a zpět může nehty oslabit.
  • Nechte kůžičku na pokoji – kůžička chrání kořen nehtu, proto je důležité vyhnout se jejímu stříhání nebo zatlačování. Když kůžičku zastřihnete nebo zkrátíte, snáze se do ní dostanou bakterie a další zárodky, které mohou způsobit infekci.
  • Po zastřižení nehty opět zvlhčete, abyste je udrželi pružné – to je důležité zejména při suchém vzduchu, protože suché nehty se snadněji štěpí.

Nehty a jejich délka

Délka nehtů je otázkou osobních preferencí, ale krátké nehty mají oproti dlouhým nehtům své výhody:

  • méně se poškozují a lámou
  • je méně pravděpodobné, že se pod nimi a na nich budou držet nečistoty a bakterie, které mohou být potenciálně nebezpečné
  • snadněji se udržují
  • usnadňují psaní na klávesnici, mobilním telefonu i zvedání drobných předmětů

Máte pocit, že vaše nehty po zastřižení zapáchají? Důvod může být překvapivě jednoduchý.

Zdroj: dermatology.ca, aad.org, bestlifeonline.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X