Jablečník obecný – Marrubium vulgare

Lidový název je , vonný klas, jablounek, buřina, šedivka, samaritánka.

Tato vytrvalá bylina patřící do čeledi hluchavkovitých dorůstá výšky přes 50 cm. Má dutou lodyhu, která je bíle plstnantá. Květy jsou drobné, pyskaté, bílé barvy a jsou sestaveny do polokulovitých lichopřeslenů. Rostlinu bychom nalezli růst v suchých křoviskách, podél cest a na rumištích. Květy se objevují v měsících červenec až září.

Tuto rostlinku používali již staří Egypťané a to především proti jedům a na plicní choroby.

Léčivé části a jejich využití

Pro léčivé účely se využívá nať v počátku rozkvětu, sbírá se v měsících červenec až září. Nalezneme v ní silici, hořčiny, třísloviny a saponiny. Sušit ji můžete ve volných svazích pomocí přirozeného tepla nebo ve slabých vrstvách narovnanou na lísky.

Využití v lidovém léčitelství:

Připravuje se z něj odvar nebo nálev, který lze použít při výskytu chorob žlučových, proti zánětu průdušek, kašli nebo proti nechutenství.

Šťáva z čerstvé natě pomáhá čistit krev, lze ji podávat při chudokrevnosti nebo průjmu.

Čaj (odvar)

Připravíme si 2 lžičky řezané suché natě, které přelijeme 1/4 litrem vařící vody, také můžeme nechat přejít varem. Odstavíme na 15 minut, následně scedíme. Pijeme vlažný šálek čaje ráno a večer.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X