Infrasauna: Variace na tradiční saunu nabízí saunování při nižší teplotě. Jaké benefity přináší našemu zdraví?

Jen málo věcí se vyrovná několikaminutovému pobytu v sauně. Po skončení se cítíte uvolněnější, odpočatější a teplo pomáhá též uvolnit bolavé svaly a zlepšit vaši celkovou pohodu. Pokud jsou pro vás teploty tradiční sauny příliš vysoké, řešením mohou být infrasauny, které fungují na principu emise infračerveného záření, které prohřívá naše tělo. Tento princip jim umožňuje pracovat při nižší teplotě a zároveň poskytovat terapeutické účinky.

Co je to infrasauna?

Na rozdíl od tradiční sauny infrasauny neohřívají vzduch kolem nás. Místo toho používají infračervené lampy, které využívají elektromagnetické záření, k přímému prohřátí našeho těla. Infračervené záření snadno proniká do lidské tkáně a zahřívá naše tělo dříve, než se ohřeje vzduch. Infrasauna tak může pracovat při nižší teplotě, obvykle mezi 45°C až 60°C. Výrobci tvrdí, že v infrasauně jde jen asi 20 % tepla na ohřev vzduchu a zbylých 80 % přímo ohřívá naše tělo. To umožňuje intenzivnější pocení při nižší teplotě.

Prospěch pro naše srdce

Během několika minut pobytu v infrasauně začne přirozená reakce našeho těla. Na kůži se objeví krůpěje potu, naše cévy se rozšíří a zvýší se průtok krve. Srdeční tep se zrychlí. To, co se v našem organismu při pobytu v infrasauně děje, fyziologicky připomíná reakci na cvičení. Obecně lze fyzickou odezvu na sezení v infrasauně přirovnat k chůzi v mírném tempu. Studie ukazují, že infrasauny mohou pomoci posílit zdraví srdce a snížit krevní tlak.

Zklidnění a regenerace svalů

Infračervené záření proniká do hloubky okolo čtyř centimetrů, tedy hluboko do svalové tkáně, kterou prohřívá a uvolňuje. Společně se zvýšeným krevním oběhem, který infrasauna přináší, tak může pomoci urychlit regeneraci svalů po fyzické aktivitě. Pravidelné používání může dokonce pomoci sportovcům zlepšit výkonnost.

Úleva od bolesti

Dvouletý výzkum naznačuje, že infrasauna může být též slibnou metodou léčby chronické bolesti, především bolesti zad či zatuhlých kloubů.

Muž v sauně.
zdroj: freepik.com

Lepší spánek a relaxace

Zdá se, že prohřátí těla zahřeje i naši duši. Čas strávený v sauně může podle odborníků pomoci snížit depresi, úzkost i stres. V podstatě si to lze představit jako meditační sezení při vyšších teplotách. V neposlední řadě je s pravidelným pobytem v infrasauně spojen i lepší a kvalitnější spánek.

Prevence před nemocemi

Pravidelné saunování nám může rovněž pomoci vyhnout se nachlazení a učiní náš organismus odolnější i před dalšími zdravotními problémy. Saunování například snižuje oxidační stres, který je spojován s kardiovaskulárními chorobami, rakovinou i degenerativními onemocněními, jako je demence. Kontroverznější jsou tvrzení, že pobyt v infrasauně může mít detoxikační účinek, protože z těla vypotíte toxiny. Výzkumy, které by tento fakty potvrzovaly, ale zatím nejsou průkazné.

Chcete vyzkoušet infrasaunu?

Tak jako při pobytu v běžné sauně je i při používání infrasauny vhodné dodržovat určitá obecná doporučení.

  • Začněte pomalu a nenápadně – když začnete infrasaunu používat, začněte na nižší teplotě po dobu pěti až deseti minut. Uvidíte, jak se budete cítit, a pak teplotu i čas postupně navyšujte.
  • Maximální doba – i když jste zkušený uživatel, nepřekračujte v sauně dobu 30 minut, abyste své tělo příliš nezatěžovali. Vhodné je také omezit návštěvy na maximálně čtyřikrát týdně.
  • Pozor na dehydrataci – před vstupem do infrasauny se ujistěte, že jste hydratovaní. Vodu si můžete vzít i dovnitř.
  • Po saunování se nezapomeňte důkladně osprchovat a pokračovat v pitném režimu.

Kromě sauny nás před nachlazením ochrání i otužování. Jak se otužovat správně?

Zdroj: infraredsauna.com, medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, tandfonline.com, theatlantic.com   

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X