Krilový olej – životní síla z Antarktidy

Antarktida je bohatým zdrojem životní síly, které nejsou ještě zcela probádány. Ovšem známým a ověřeným živočichem je krunýřovka krilová žijící v obrovských rojích jednak v Antarktidě, ale také při severním pobřeží Japonska a Kanady.

Jedná se malé mořské korýše živící se pouze fytoplanktonem-tedy rostlinnou potravou. Sami jsou důležitou potravou pro mořské živočichy.

Olej získaný z krilu

Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, zejména esenciální omega-3 mastné kyseliny a fosfolipidy. Tyto tuky jsou pro zdraví našich buněk velmi nutné. Chrání totiž organismus před oxidativním stresem a jsou hlavní složkou buněčných membrán, kde pečují o jejich pružnost a funkčnost. Hrají také důležitou roli při metabolismu tuků a podporují detoxikaci jater. Neobvyklé je, že že mastné kyseliny omega-3 jsou v krilovém oleji vázány na fosfolipidy, takže se lehko vstřebávají. Krilový olej vítězí nad výtečným rybím tukem i díky vyšší koncentraci DHA a EPA. Má skvělý účinek na léčení zánětů a úpravu metabolismu tuků,na zlepšení koncentrace, redukci nadváhy, omezení oxidace tuků a proteinů, které jinak organismus poškozují.

Co ještě krilový olej obsahuje

Pigment astaxantin propůjčuje krilu i jiným korýšům jejich červenou barvu. Je to silný antioxidant, který chrání před volnými radikály několikrát účinněji, než beta-karoten nebo vitamín E. Astaxantin dokáže ochránit i centrální nervový systém a oči. Proto je vhodný při léčení Alzheimerovy choroby či zeleného zákalu.

Krilový olej obsahuje také proteiny, uhlohydráty, vitamíny A a E a také choliny zodpovědné za stavbu buněčných membrán a produkci myelinu, vrstvy obalující a chránící nervy. Pomáhá také snižovat nadváhu a zvýšenou hladinu krevního cholesterolu a hladinu cukru. Pozitivně působí na ztukovatělá játra (nikoliv však v důsledku nadměrného pití alkoholu), pomáhá při menstruačních problémech, při chronických zánětech a při bolestech kloubů. Také chrání srdce a cévy, zlepšuje stavy při únavě, depresi a podrážděnosti.

Používání

K dostání je v tekutém stavu nebo v kapslích. Výhodou krilového oleje je, že má dlouhou trvanlivost a nežlukne.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X