Růžové či oranžové tabletky, po kterých saháme při mnoha různých zdravotních problémech. Typicky když nás bolí hlava, záda, zuby nebo při menstruačních bolestech, pomáhá ale i v případě horečky či artritidy. Ano, máme na mysli rozmanitou skupinu léků, které obsahují účinnou látku ibuprofen. I když nám dokáže ulevit od řady potíží, existují i situace, kdy je vhodnější se mu vyhnout, podobně jako příliš častému či dlouhodobému užívání.
Co je ibuprofen?
Ibuprofen je léčivo, které patří mezi nesteroidní antiflogistika a obvykle se užívá ke zmírnění bolesti, zánětů a horečky. Nejčastěji se užívá ve formě tablet, ale existuje i jako sirup či v podobě krémů. Působí tak, že inhibuje enzym, který pomáhá produkovat sloučeniny zvané prostaglandiny, které jsou spojovány s bolestí a zánětem v těle. Ibuprofen najdeme v řadě rozmanitých léků, které se prodávají pod různými obchodními názvy. Světová zdravotnická organizace uvádí ibuprofen na svém seznamu základních léčiv. Jde o seznam, který uvádí léky nutné pro základní systém zdravotní péče.
Jak dlouho trvá, než začne fungovat, a co může účinek ovlivnit?
Obecně trvá asi 20-30 minut, než začnete účinky ibuprofenu pociťovat. Tato doba se ale může u jednotlivých osob a z různých důvodů lišit. Mezi faktory, které mohou ovlivnit, jak rychle začne látka působit, patří především užívaná dávka, hmotnost a věk osoby, zda máme v žaludku jídlo nebo zda současně s ibuprofenem užíváme i jiné léky.
Když ibuprofen začne působit, obvykle začnete pozorovat snížení bolesti nebo horečky. Odhaduje se, že hladina ibuprofenu v krevním řečišti dosáhne maximální hladiny po 1 až 2 hodinách. Ibuprofen se ale z našeho těla poměrně rychle vyloučí. To je jeden z důvodů, proč, v závislosti na léčeném onemocnění, může být nutné užívat dávku každých několik hodin.
Jaké množství ibuprofenu je příliš?
Volně prodejné léky obsahují většinou 200 mg či 400 mg ibuprofenu v jedné tabletě. Dospělí by neměli užívat více než 1200 mg ibuprofenu denně, což tedy odpovídá 6 nebo 3 tabletám denně. V případě užívání ibuprofenu jako léku na předpis může být ale denní dávka ibuprofenu vyšší. Rozestup mezi jednotlivými tabletami by měl být 4-6 hodin. Kromě toho se vyhněte samovolnému užívání ibuprofenu po dobu delší než 10 dní, v případě horečky 3 dní.
Ibuprofen a jeho nežádoucí účinky
Stejně jako u většiny ostatních léků může být i užívání ibuprofenu spojeno s určitými nežádoucími účinky. K nejčastějším patří zejména účinky gastrointestinální:
- průjem nebo zácpa
- nevolnost a zvracení
- nadýmání a zažívací potíže
Z těchto důvodů je vždy vhodnější ibuprofen užívat společně s jídlem. Mezi další uváděné nežádoucí účinky patří též závratě, vysoký tlak, nervozita, kožní vyrážka, hučení v uších, rozmazané vidění či zadržování tekutin. Pacienti trpící například onemocněním srdce, ledvin či gastrointestinálními problémy by měli užívání ibuprofenu vždy konzultovat se svým lékařem, stejně jako pacienti pravidelně užívající jiná léčiva.
Je ibuprofen návykový?
Ibuprofen není obecně považován za léčivo, na které si náš organismus časem vytvoří závislost. Tělo si na něj nevytváří toleranci, takže dotyčná osoba by časem neměla potřebovat větší dávky pro stejný účinek. Ibuprofen rovněž není spojen s žádnými abstinenčními příznaky, když ho člověk přestane užívat. Problém ale může nastat u léků, které kromě ibuprofenu obsahují i jiné účinné látky, zejména opioidy. U těchto léků může při nadměrném či dlouhodobém užívání k vytvoření určité závislosti dojít.
Bolí vás často hlava? Není vždy nutné sahat hned po ibuprofenu.
Zdroj: healthdigest.com, who.int, ncbi.nlm.nih.gov, nhs.uk, addictionhope.com, fda.gov