Homeopatie je populární. Opravdu ale funguje?

Homeopatie je již poměrně dlouho oblíbenou formou alternativní medicíny. Zároveň je s ní ale spojeno i mnoho předsudků, polopravd a mýtů. Není se proto čemu divit, že laická i odborná veřejnost se již mnoho let přou o to, zda vlastně funguje a je účinnější než placebo.

Co je homeopatie?

Homeopatie je druh alternativní medicíny, který je založen na řadě myšlenek, které v 90. letech 19. století rozvinul německý lékař Samuel Hahnemann. Hlavní myšlenkou je tvrzení o tom, že „podobné léčí podobné“. Jinými slovy, pokud něco způsobuje nějakou nemoc, může to stejnou nemoc také léčit. Na tomto principu jsou vyráběny homeopatické léky, ve kterých je zředěná forma látky, která způsobuje příznaky nemoci. Mnoho homeopatických léků se ale skládá z látek, které byly zředěny tolikrát, až z původní látky nezbylo nic nebo téměř nic.

Homeopatie se používá k „léčbě“ nesmírně široké škály stavů, včetně fyzických onemocnění, jako je astma, alergie, dermatitida či artritida, i psychických stavů, včetně deprese a úzkosti. Někteří ale zpochybňují, zda mechanismy homeopatie mají nějaký základ v moderní vědě. Nicméně existují výzkumy, které dokazují, že homeopatické léky ve srovnání s placebem vykazují statisticky významný přínos. Jsou ale tyto informace skutečně pravdivé?

Zkreslené podávání zpráv

I proto nedávná studie, která vyšla v časopise BMJ Evidence-Based Medicine, posuzovala, zda při zkoumání homeopatie nedochází ke zkreslení zpráv. Články s pozitivními výsledky jsou totiž často publikovány s větší pravděpodobností než neutrální nebo negativní výsledky. Tomu se říká zkreslení při podávání zpráv nebo též publikační zkreslení.

Bachovy květiny jako příklad homeopatie.
zdroj: pixabay.com

Pokud je na dané téma publikováno méně článků s negativními nebo nejasnými výsledky, mohou se celkové výsledky zdát pozitivnější, než ve skutečnosti jsou. V reakci na tuto skutečnost byly zřízeny veřejné registry studií, aby bylo možné registrovat všechny studie. Helsinská deklarace z roku 2008 prohlásila registraci za etickou povinnost. Problém je ale v tom, že i přes tuto iniciativu mnoho registrovaných studií není zveřejněno.

Co se o homeopatii nezveřejňuje?

Autoři nové studie analyzovali veřejné registrační databáze do dubna 2019 a záznamy o publikacích do dubna 2021. Zjistili, že od roku 2002 nebylo publikováno téměř 38 % registrovaných homeopatických studií. Zjistili také, že 53 % publikovaných randomizovaných kontrolovaných studií nebylo registrováno. V neposlední řadě nemalé množství studií bylo registrováno zpětně, což naznačuje, že zveřejnění často závisí na výsledcích.

Kromě toho výzkumníci zjistili, že 25 % publikovaných primárních výsledků se lišilo od registrovaných primárních výsledků. Primární výsledek je výsledek, který zkoumající považuje za nejdůležitější z mnoha výsledků, které mají být ve studii zkoumány. Nesrovnalosti mezi registrovanými a publikovanými primárními výsledky „otevírají dveře“ pro praxi zvanou selektivní publikování. Autoři různých studií obvykle shromažďují dlouhou řadu údajů. Pokud nejsou primární výsledky předem definovány, mohou být autoři v pokušení vybírat si výsledky. Tím dochází ke zkreslování zpráv, což může mít poměrně zásadní vliv na to, jaká je vlastně skutečná účinnost homeopatik.

Jaké další metody kromě homeopatie můžete vyzkoušet v boji se záchvaty úzkosti?

Zdroj: nhs.uk, wma.net, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, systematicreviewsjournal.biomedcentral.com, ebm.bmj.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X