Hala fruit je zajímavým plodem, který pochází ze stromů z čeledi Pandánovitých. S tímto plodem se můžete setkat na cestách po exotických končinách, například v Asii či Austrálii. Překvapí vás nejen svým tvarem, ale i významem, který ve své domovině má.
Strom
Hala fruit, někdy nazývané také jako pandanus, pu hala, ale také hala ovoce, je plodem stromu Pandanus tectorius. Tento druh stromu je svým původem z Malajsie, východní Austrálie a tichomořských ostrovů. Dnes však roste například na Filipínách, ale i na Havaji. Roste divoce ve vegetacích na přímořských stanovištích po celém tropickém a subtropickém Pacifiku, kde odolává suchu i silnému větru. Daří se mu v pobřežních nížinách, nejlépe blízko u kraje oceánu. Jedná se o malý strom, který dosahuje výšky od 4-14 metrů. Strom má velmi štíhlý kmen.
Plody
Plodem stromu je poměrně velké ovoce, které na první pohled připomíná ananas, ale jeho struktura je naprosto odlišná. Má zpravidla vejčitý až kulovitý tvar o průměru 4-20 cm a délce 8-30 cm. Ovoce se skládá zpravidla z 38-200 klínovitých částí- phalangů. Mají vláknitou slupku. Barva ovoce se pohybuje od žluté, přes oranžovou až červenou. Průměrně klínové části obsahují dvě semena, někdy však můžete objevit až 8 semen. Zajímavé je, že plody plavou na hladině, díky čemuž jsou transportovány s pomocí mořských proudů na další ostrovy. Semena v plodech zůstávají stále životaschopná.
Využití
Plody stromů lze jíst syrové, ale také vařené a jedná se o významný zdroj potravy v Mikronésii. Jedná se také o jedno z tradičních jídel maledivské kuchyně. Sušené části ovoce se však používají také k výrobě ozdob, malují se červenou barvou a jsou nošeny během zvláštních příležitostí. Listy stromů se také používají při vaření. Ve srílanské kuchyni se listy stromu používají k ochucení různých druhů kari. Polynésané z nich vyrábí také koše, rohože, plachty na kánoe, střechy apod. V Tichomoří má tento strom nezastupitelný kulturní, zdravotní i ekonomický význam. Strom je například součástí pečetě Punahou školy v Honolulu.