Fialové brambory zpestří jídelníček a přináší dávku zdravých antokyanů

Fialové brambory se mohou stát zajímavým zpestřením jídelníčku. Zakoupit je dnes můžete ve větších supermarketech či ve specializovaných obchodech. Jedná se o druh brambor, které obsahují tzv. antokyany, přírodní pigmenty, které jsou pro organismus velmi přínosné. Tušíte, proč?

Fialové brambory

V obchodech se dnes již poměrně běžně setkáte například s oranžovými brambory, tzv. batáty, které jsou sladší a mají odlišnou chuť i konzistenci od klasických brambor. Fialové brambory v našich končinách nejsou natolik všední, ale dokáží skvěle zpestřit podávaný pokrm, navíc jsou dobrým zdrojem vlákniny a zdraví přínosných látek.

Zdravý pigment

Fialové brambory totiž nejsou fialovými jen tak. Obsahují tzv. antokyany, ve vodě rozpustné pigmenty, které náleží ke flavonoidům. Barva se mění v závislosti na pH. Zajímavé je jejich rozšíření v přírodě. Zbarvují modře například květy pomněnek, ale také červené květy máků či růží, jsou obsaženy v černém rybízu, v listech červeného zelí apod. Tento pigment se používá jako potravinové barvivo a nese označení E 163. Jako barvivo se používá například v limonádách, mléčných výrobcích, zmrzlinách apod.

Nutriční přínos

Kromě antokyanů přináší fialové brambory do organismu také bílkoviny, hořčík, draslík, vitamín A, C a vitamíny z řady C a také dávku vlákniny.

Fialové pokrmy

Díky fialovým bramborám můžete zajímavě zpestřit váš jídelníček a překvapit fialovými pokrmy vaše děti. Fialové brambory můžete užívat naprosto běžně jako klasické brambory. Připravit z nich lze fialovou bramborovou kaši, použít je jako přílohu, upéct je v troubě, připravit z nich hranolky či fialové domácí chipsy. Uvidíte sami, jak zajímavě dokáží osvěžit nudný jídelníček.

Zdravotní přínosy

Krevní tlak

Pravidelná konzumace fialových brambor sebou nese pozitivní přínos v podobě snížení krevního tlaku. Na snížení krevního tlaku se podílí i vysoká koncentrace fytochemikálií, jako je kyselina chlorogenová, která se snížení krevního tlaku podílí. I po uvaření mají fialové brambory pozitivní vliv na krevní tlak. Nesmíme zapomenout ani na to, že jsou dobrým zdrojem draslíku, který má také vliv na regulaci krevního tlaku.

Zdroj antioxidantů

Fialové brambory mohou být dobrým zdrojem antioxidantů a fytonutrientů, díky tomu se stávají prevencí vzniku mnoha choroba, ale snižují také riziko vzniku zánětu. I zmíněné antokyany jsou efektivním antioxidačním pomocníkem. Tyto pigmenty bývají používány jako součást některých léků, například těch, které snižují krevní tlak či podporují funkci jater.

Trávicí trakt

Tento druh brambor je také skvělým zdrojem vlákniny. Díky ní bude váš trávicí trakt fit a vše bude fungovat přesně tak, jak má. Vyhnete se preventivně i problémům se zácpou. Navíc pravidelný a dostatečný přísun vlákniny ve stravě je prevencí vzniku srdečních chorob, mrtvice, cukrovky či vysokého krevního tlaku, ale také trávicích poruch.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X