Fenykl je na nadýmání, na mléko a proti blechám

S fenyklem se setkáváme už od raného dětství, když jsme jako mimina pili fenyklový čaj a bojovali tak s nadýmáním.

Fenykl se pěstoval už od starověku, zvláště v teplých oblastech. Sbírají se plody, které se následně suší nad papírem a na něj pak vypadávají semena.

Vypěstujte si ho

Fenykl si můžete vypěstovat, semena lze sehnat v každém dobrém zahradnictví. Dejte si jen pozor, abyste semena nezaměnili s bulvovým fenyklem, který je kořenovou zeleninou. Vysazuje se v květnu na slunné místo a v závětří, dobře ho v letních měsících zalévejte.

Účinky fenyklu

Fenykl působí především proti nadýmání, křečím v žaludku, kašli, zahlenění, podporuje trávení, kojení, pomáhá při únavě a podrážděnosti očí, tvorbě trávících šťáv, je vhodným tonikem pro slezinu a ledviny.

Známý je především klasický fenyklový čaj, ale fenykl se také přidává i do čajů pro kojence, kterým tak ulevuje od bolesti bříška a do kojících čajů, neboť zvyšuje tvorbu mateřského mléka.

Fenykl také čistí sliznici dýchacích cest, zlepšuje odkašlávání, což oceníme při nachlazení a chřipkách. V tomto směru se jeho účinek zvyšuje, pokud ho užíváte ve směsi s lipovým květem, černým bezem, hluchavkou a diviznou.

Jestliže si vyrobíte silný odvar ze semen fenyklu, můžete ho použít jako kloktadlo při bolestech v krku.

Fenykl je i močopudný, pomáhá tak v odvodňování a čištění organismu, což příznivě působí na játra a ledviny.

Naši předkové prý dokonce přímo semena fenyklu žvýkali, aby měli svěží dech a zlepšili si dásně.

Čaj / nálev: 2 čajové lžičky drcených semen fenyklu zalijete šálkem vroucí vody a necháte 10 – 15 minut odstát. Poté scedíte a pijete až 3x denně.

Odvar: 2 polévkové lžíce semen fenyklu dáte do půl litru vody a vaříte 15 minut. Následně scedíte a pijete v průběhu dne. Odvar má silnější účinek než nálev, slouží k důkladnému pročištění dýchacích cest při nachlazení.

Použití v kosmetice

Fenyklový nálev lze použít i jako pleťovou vodu na mastnou pleť. Ten můžete také přidat na vlasy při jejich mytí. Silice z fenyklu se dávají do zubních past, ústních vod, mýdel i vod po holení.

Tip: listy působí jako přírodní repelent na blechy, proto jimi můžete potřít srst psa či kočky, nebo je vložit do jejich pelíšku.

 

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X