Ořechy a semínka, které byste měli jíst, pokud potřebujete více zinku

Zinek je nezbytný stopový prvek, který podporuje funkci našeho organismu mnoha způsoby. Podílí se na funkci imunitního systému, syntéze bílkovin, hojení ran, syntéze DNA i dělení buněk. Z tohoto důvodu je tak důležitý jeho stálý přísun prostřednictvím stravy. Jak váš jídelníček jednoduše o tento důležitý minerál obohatit?

Dýňová a konopná semínka i piniové a kešu ořechy

Zinek se přirozeně vyskytuje v celé řadě rostlinných i živočišných potravin, velké množství obsahují například různé druhy ořechů a semínek. Mezi ořechy a semena s vysokým obsahem zinku patří především konopná a dýňová semínka, piniové oříšky, kešu, slunečnicová semínka, pekanové ořechy, chia semínka, lněná semínka, para ořechy či mandle. Doporučená denní dávka zinku pro dospělé muže je 11 miligramů, pro dospělé ženy 8 miligramů.

Na vrcholu pomyslného seznamu potravin bohatých na zinek jsou dýňová semínka, 100 gramů těchto semínek obsahuje 10 miligramů zinku. Podobně vysokým obsahem zinku se mohou pochlubit též konopná semínka.

Z ořechů jsou na zinek nejbohatší piniové a kešu oříšky, 100 gramů obou obsahuje 6 miligramů tohoto minerálu. Téměř polovinu doporučené denní dávky zinku vám poskytne též stejné množství slunečnicových semínek či pekanových ořechů.

Dýňě a dýňová semínka.
zdroj: pixabay.com

Na jaká pozitiva se můžete těšit?

Pravidelná konzumace potravin obsahujících zinek je spojena s celou řadou zdravotních přínosů.

  • Posiluje imunitní systém – zinek pomáhá udržovat náš imunitní systém silný. Studie prokazují, že zvýšený denní příjem zinku může zkrátit délku běžného nachlazení až o 33 %.

  • Urychluje hojení ran – tento minerál hraje klíčovou roli v syntéze kolagenu, funkci imunitního systému a zánětlivé reakci, je tak nezbytný pro správné hojení. Například ve dvanáctitýdenní studii na lidech s diabetickými bércovými vředy došlo u těch, kterým byly podávány doplňky s obsahem zinku, k významnému zmenšení velikosti vředu ve srovnání se skupinou, které bylo podáváno placebo.

  • Pomáhá při léčbě akné výzkumy naznačují, že lokální i perorální léčba zinkem může účinně léčit také akné. Snižuje zánět, potlačuje růst bakterií a tlumí činnost mazových žláz.

  • Snižuje zánět a riziko některých onemocnění souvisejících s věkem – zinek snižuje oxidační stres a snižuje hladinu některých zánětlivých proteinů v těle. Oxidační stres vede k chronickému zánětu, který přispívá k celé řadě chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby i rakovina. Pozitivní vliv má též na výskyt zápalu plic, infekcí a věkem podmíněné makulární degenerace.

Co vše se vyplatí vědět o konzumaci různých druhů ořechů?

Zdroj: ods.od.nih.gov, myfooddata.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, healthdigest.com, everydayhealth.com, tasteofhome.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X