Dopřávejte si sezónní plodiny z konce letního období. Přináší velkou dávku zdraví

Konec léta již pomalu přichází a podzim klepe na dveře. Právě nyní dozrává řada plodů, které můžete konzumovat. Výběr sezónních ingrediencí je přínosný pro vaše zdraví, ale i z hlediska ekologického. Jaké plody si nyní můžete dopřávat a co zdravého do jídelníčku přináší?

Sezónní ingredience

Sezónní plodiny na vás čekají nejen na vaší zahrádce, ale i na farmářských trzích, mnohdy i v supermarketech. Využití právě sezónních ingrediencí je přínosné pro vaše zdraví, jelikož se jedná zpravidla o plody, které jsou čerstvé, regionální a nejsou k nám dováženy z velké dálky. Díky tomu je volba těchto plodin také ekologičtější variantou stravování. Dopřejte si proto s přicházejícím podzimem plody, které můžete už nyní sbírat.

Dýně

Právě začíná ideální období na sběr dýní. Dýně můžete zpracovávat různým způsobem. Možné je z dýní připravit noky, placičky, kaši či ji zapéct nebo podávat dušenou. Dýni lze zpracovávat podobně jako brambory, jen je o něco měkčí po uvaření. Tato typicky podzimně zbarvená plodiny je dobrým zdrojem vitamínu B1, B2, B3, E a C, obsahuje také draslík a železo. Dýně obsahuje také lipolytický enzym, který pomáhá štěpit tuky a podporuje hubnutí. Je také vhodná při různých problémech s trávením.

Řepa

Červená řepa je mnohdy nedoceněnou kořenovou zeleninou, která je však zdraví nesmírně přínosná, navíc skvěle chutná a má poměrně zajímavé spektrum využití. Z řepy lze připravit polévku, salát, upéct ji, zavařit nebo jíst jen tak pokrájenou na jemné plátky. Řepa je zdrojem vitamínů B1, B2, B9, E, draslíku, vápníku, železa, hořčíku, křemíku atd. Obsahuje také dávku pektinu, který snižuje LDL cholesterol v krvi a barviva, především betainu a betaninu. Řepa napomáhá čištění organismu, tedy krve, kterou detoxikuje. Pomůže při revmatismu, kožních nemocech, podporuje regeneraci cév, chrání před problémy s trávicím traktem apod. Je opravdovým zázrakem, který by v pestrém jídelníčku neměl chybět.

Cuketa

Dopřávejte si také cukety, kterých je na mnoha zahradách opravdu hojné množství. Cuketu můžete konzumovat syrovou, pečenou, vařenou, dušenou, přidat ji do bramboráčků apod. Jedná se o plodinu s pestrým využitím, a to především díky její neutrální chuti. Cuketa je skvělým zdrojem vitamínů A, B, C, z minerálních látek je to hořčík, vápník, železo a draslík, dále také vlákninu. Z 90 % je však tvořena především vodou.

Rajčata

Rajčata z českých zahrad chutnají opravdu skvěle. Dopřejte si je právě nyní, kdy jejich sezóna vrcholí. Rajčata jsou dobrým zdrojem vitamínu A, C, E a vitamínů z řady B. Preventivně chrání především močové cesty, čistí ledviny, podporují zdraví žil a cév, je prevencí problémů s trávením a chrání před vysokou hladinou cholesterolu. Posilují také imunitní systém.

Papriky

Pokud jste se pustili do pěstování paprik, právě nyní se blíží čas k jejich sběru. Papriky jsou chutnou zeleninou, které i samostatně poslouží jako vydatná svačinka. Papriky jsou přitom dobrým zdrojem vitamínů a minerálních látek, navíc ty pálivé podporují zdraví kardiovaskulárního systému. Rozšiřují cévy a podporují prokrvení.

Švestky

Kdo by nemiloval chuť švestek, švestkového koláčů či knedlíků. Dopřejte si ve svém jídelníčku také švestky, které jsou zdrojem vitamínu A, vápníku, hořčíku, fosforu a draslíku. Jsou skvělým zdrojem vlákniny a tříslovin. Konzumovat by je měly především osoby, které trápí revmatismus, dna, onemocnění jater či ledvin. Skvěle poslouží i všem, které trápí pravidelně zácpa a střevní obtíže. Snižují také hladinu cholesterolu v krvi.

Oříšky

Lískové oříšky jsou lahodné a mnoho zahrádkářů je má i na své zahradě. Není nad čerstvě vyloupnutý oříšek, který je křupavý a příjemně šťavnatý. Lískové oříšky jsou poměrně tučné, ale jsou skvělým zdrojem zdraví přínosných tuků, především mononenasycených tuků, které snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Byliny

Nezapomeňte ani sběr bylin v pozdním létě. Můžete je použít nejen čerstvé při vaření, ale také zamrazit či nasušit, ještě nyní jsou totiž v celkem dobré kvalitě a kondici. Například petrželku, koriandr či tymián lze snadno zamrazit a přidat do vařených jídel, ale zvolit můžete i formu sušení.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X