Nachlazení a chřipku porazíte kuřecí polévkou a odpočinkem

Nachlazení, chřipka a další respirační onemocnění jsou typické pro chladnější část roku. Jaké prostředky můžete využít k domácí léčbě a které potraviny vám uleví od bolesti? Vyzkoušejte osvědčené přírodní léčivé prostředky, které znaly již naše babičky.

Kuřecí polévka vám dodá sílu

Polévka z kuřete nebo slepice je skvělá volba, pokud vás trápí nachlazení. Kuřecí vývar by měl být silný a několik hodin tažený. Kuřecí polévka zmírní příznaky infekce horních dýchacích cest. Má velkou nutriční hodnotu a pomáhá načerpat novou energii. 

Kuřecí vývar při nachlazení
pixabay.com

Zázvor a med uleví krku

Zázvor je léčivou superpotravinou. Stačí jen několik plátků uvařit ve vroucí vodě a po celý den popíjet. Pomáhá zmírnit kašel a bolesti v krku. Pomůže vám také od nevolnosti, například zázvorová lízátka se doporučují ženám v těhotenství. 

Dalším zázračným lékem je med. Ten má spoustu antibakteriálních vlastností. Pití čaje s medem a citronem může zmírnit bolesti v krku. Také potlačuje kašel. Med by ale neměly dostávat děti mladší jednoho roku kvůli přítomnosti nebezpečných bakterií. 

Česnek a echinacea jako prevence onemocnění

Česnek je známý po celém světě pro svou aromatickou vůni i chuť. Obsahuje alicin, která má antimikrobiální vlastnosti. Česnek můžete přidat do salátů, k masu nebo do omáček. Pomocí česneku se vyhnete spoustě nemocem. 

Echinacea je bylina, kterou používali již domorodí Američané. Léčí infekce více než 400 let. Může posílit imunitní systém a snížit riziko zánětu. Užívání echinacey může podle některých studií snížit riziko nachlazení až o 50%. 

Echinacea podporuje imunitu
pixabay.com

Vitamin C podporuje imunitu

Vitamín C najdete hlavně v citrusových plodech. Přidáním do horkého čaje znásobíte jeho účinek a pomůže snížit množství hlenu. Vitamín C zmírňuje infekci horních cest dýchacích. 

Nezapomeňte doplnit probiotika

Probiotika jsou přátelské bakterie a kvasinky, které se v našem těle přirozeně nacházejí. Pomáhají udržet střeva zdravá a mohou zároveň snížit šanci na onemocnění. 

Probiotika a imunita
pixabay.com

Kloktání slané vody uvolní ucpaný nos

Slaná voda a její kloktání pomůže v boji proti chřipce nebo nachlazení. Může dokonce zmírnit bolest v krku a ucpaný nos. Uvolňuje hlen a stačí, když jednu lžičku soli rozpustíte ve sklenici vody. 

Napařování je velmi úspěšné řešení při nachlazení. Stačí jedna nebo dvě aplikace například před spaním, které pomohou dýchacím cestám ulevit. 

Dopřejte si teplo a vlhko

Důležitým faktorem je také vlhkost vzduchu v místnosti. Pokud v zimním období hodně topíte a málo větráte, můžete očekávat, že se vám bude hůře dýchat. Pokud navíc chytíte virózu nebo chřipku, zvýšíte možnost, že se budete léčit delší dobu. Zkuste použít například aromalampu, do které přidáte několik kapek eukalyptového oleje. Můžete zkusit zakoupit také zvlhčovače vzduchu, u nich nezapomeňte pravidelně měnit vodu, protože by zde mohly vzniknout plísně. 

Horká koupel uleví při nachlazení
pixabay.com

Teplé koupele mohou snížit příznaky nachlazení a chřipky u dospělých lidí. I do koupele si můžete přidat eukalyptový olej nebo tymián. Zkuste také pomeranč nebo levanduli. Kromě zmírnění rýmy nebo kašle budou mít také uklidňující účinek. 

Ve světě existuje spoustu různých tipů a triků, kterými zmírníte příznaky onemocnění nebo dokonce mu předejdete úplně. Především je nutné doplňovat vitamíny, které posilují náš imunitní systém. 

Zdroj: healthline.com

Raina Tomanová

Jmenuji se Raina Tomanová, narodila jsem se ve Vrchlabí, kde také pár let žiji. Mám dvě male děti a tři kočky. Zajímám se o témata z různých oborů, ráda si popovídám s přáteli, miluji hokej (jako fanoušek) a ráda objevuji nové věci :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X