Milujete kávu? Krátce po probuzení sází na šálek kávy miliardy lidí. Je chutná, krásně voní a dodá člověku potřebnou energii. Není divu, že je tento přírodní stimulant jednou z nejpoužívanějších ingrediencí na světě. Je však kofein zdravý?
Rychlá pomoc
Kofein cílí primárně na mozek. Udržuje ho bdělý a o pár hodin oddálí únavu. Jde o poměrně složitou reakci, kdy káva putuje z krevního řečiště do jater. Kofein blokuje účinky adenosinu, který způsobuje únavu a reguluje v mozku cykly “práce a odpočinku”. Jeho hladina se během dne zvyšuje, proto jste k večeru malátní a bez energie. Kofein maří snahy adenosinu a připojuje se k jeho receptorům v mozku.
Mimo oddálení únavy podporuje i stavy vzrušení, bdělosti a lepšího soustředění. Pro svoje účinky ho odborníci, kteří jeho častou konzumaci nedoporučují, nazývají psychoaktivní drogou. Může za to i nebývalá rychlost, se kterou kofein v těle reaguje a účinkuje. Do dvaceti minut vás dostane z nejhoršího a po hodině nejsou po únavě ani památky. Jde o velký zásah do přirozeného fungování tělesných procesů a je třeba dát lékařům za pravdu. Kofein se nesmí zneužívat. Mějte se na pozoru před závislostí, vytvořte si ranní rituál (nebo zvolte jinou denní dobu) a pro boj s únavou a nedostatkem energie ho pijte jen nárazově.
Na schovávanou
S největší pravděpodobností máte kofein spojený jen s kávou. Chyba. Je součástí nápojů i jídel, kde byste to rozhodně nečekali. Umí se skrývat stejně dobře jako rafinovaný cukr.
Může být i v černých, zelených a bílých čajích, v cereáliích, v hořké čokoládě, v lécích na alergii a nachlazení a v doplňcích na hubnutí. Velkou neznámou jsou produkty bez kofeinu. Obsah je snížený jen o 97 %.
Svět zalitý sluncem
Existuje nespočet studií, které vynáší kofein až do nebes. Pravidelná konzumace tří šálků kávy denně snižuje riziko sebevraždy skoro o polovinu. Na druhou stranu mohou mít milovníci kávy mírně zvýšené sklony k depresím a úzkostem, ale nemusí se bát Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby, jsou pozitivnější a otevření změnám. Kofein napomáhá hubnutí, zvyšuje výkon během cvičení a vyvolává pocit zasycení. Jiné průzkumy ale poukazují na fakt, že na každého působí káva jinak a nelze to paušalizovat.
Vliv na srdce
Pokud máte srdeční potíže, nemusíte se kávě vyhýbat. Dlouho se věřilo, že se na zdravotních komplikacích velkou měrou podílí, ale všechny pochyby byly vyvráceny. Díky studiím se došlo k téměř opačnému výsledku, kdy pravidelný příjem kofeinu výskyt mrtvice a infarktu snižuje téměř o pětinu. Velice často se ale mluví o souvislosti s krevním tlakem. Je pravda, že pokud nejste na chuť a sílu kávy zvyklí, hodnoty tlaku vystřelí nahoru a po chvíli nebezpečně klesnou. Můžete pociťovat dočasnou slabost, mravenčení v končetinách, brnění, potit se a bojovat s návaly. Čím více kávy ale vypijete, tím méně dramatičtěji bude tělo časem reagovat. Pak už si budete každý šálek skutečně užívat a tělo si z přijímaného kofeinu vezme jen to dobré.
Funguje i bez kofeinu
Podle studie mimo jiné snižuje pravidelné pití kávy riziko cukrovky, a to až o třetinu. Zvláštní je, že zásluhy nestojí za obsaženým kofeinem. Stejných výsledků totiž dosahuje i bezkofeinová varianta, která je mezi lidmi neméně oblíbená. Mohou za to prospěšné sloučeniny, které se v kávě tvoří.
Nepřipustit si k tělu
Káva není jen o tom dobrém, samozřejmě má své stinné stránky. Tou nejtemnější je bezesporu vysoká návykovost. Závislost na kávě je stejně závažná jako ta na nikotinu, na lehkých drogách, na práci, na sexu nebo na nakupování. Pojí se s ní nezvladatelná potřeba konzumace, pocity úpadku, pokud se vám stimulantu nedostává, a v neposlední řadě i abstinenční příznaky. Káva není nebezpečná, ale může být. Musíte si s ní vytvořit zdravý vztah a být lehce zdrženliví.
Zdroj: healthline.comJe káva zdravá? ✅ jsou zdravotní přínosy kofeinu pro náš organismus? ✅ A je bezkofeinová káva skutečně bez kofeinu? ✅