Svého životního partnera i přátele si vybíráme na základě genetiky

Vaše geny vám dopředu mohou určit, koho si vyberete za svého blízkého přítele. Vyplývá to z rozsáhlé studie Kalifornských vědců. Je vůbec možné, že by DNA ovlivňovalo výběr přátel nebo životních partnerů? Vede nás naše genetická výbava intuitivně ke správnému výběru?

Lidé s podobnou DNA k sobě mají blíž

Genetická výbava je všem lidem předem dána. Nemůžete ji dále rozvíjet k dokonalosti, jako například zručnosti nebo praktické dovednosti. Přesto u nás působí jako vnitřní magnet, který nám pomůže najít lidi sobě blízké. Pokud se naše DNA s námi blízkým člověkem neshoduje, může později dojít k rozkolu a k narušení blízkých přátelských vztahů.

Nejnovější studie tvrdí, že máme více společné genetické informace s lidmi, které si vybíráme za své nejbližší, než cizími lidmi ve stejné věkové i zájmové skupině.

Své přátele si vybíráme také na základě genetiky
pixabay.com

Výzkum odhalil podobnost genetické výbavy mezi přáteli a partnery

Stává se vám, že se v průběhu let čím dál víc podobáte svému příteli či partnerovi? Tuto teorii se rozhodl blíže prozkoumat spoluautor studie James Fowler, který se dlouhodobě zabývá genetickým výzkumem na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Fowler mimo jiné uvedl, že při pohledu na celý genom zjistíme, že jsme v průměru geneticky podobní našim přátelům.

Při výzkumu bylo otestováno více než 1900 osob a jejich geny tuto teorii potvrdily. Vzorky DNA byly porovnány anonymně a respondenti poté uvedli v dotazníku své vzájemné vztahy. Lidé se shodnými geny byli v blízkém příbuzenském nebo přátelském vztahu, zatímco lidé se zcela odlišnou DNA byli naprosto cizími osobami bez jakýchkoliv vazeb. 

Co je to “skóre přátelství”

Blízcí přátele spolu sdílí jedno procento genů
pixabay.com

Z výsledků studie vyplývá, že se svými blízkými přáteli sdílíme až jedno procento svých genů. Toto číslo bylo pojmenováno „skóre přátelství“. 

Přestože to na první pohled může vypadat jako malé číslo, jedno procento je v rámci naší genetické informace poměrně významné. Poukazuje na fakt, že podobnost genů není jenom náhoda. Navíc stejné procento genů sdílíme i s našimi příbuznými ze 4. linie. Ačkoliv se jedná o rodinné příslušníky, v mnoha případech se s nimi ani neznáme, na rozdíl od blízkých přátel.

S objevem, tzv. „skóre přátelství“ se nám otevírají nové obzory k předurčení ve výběru přátel. Tato metoda může už dopředu předpovědět, kdo se stane našim blízkým přítelem a kdo nikoliv. Je to podobná genetická metoda, jako výpočet předpokladu k obezitě, pravděpodobnosti dědičného onemocnění apod. 

Rodokmen ověří vaše DNA

Rodokmen odhalí genetickou podobnost s příbuznými
pixabay.com

Fowlerovu teorii si můžete ověřit i v rámci své vlastní rodiny a přátel. Pokud si vytvoříte rodokmen, zjistíte, že se svými pra-pra předky toho máte společného víc než dost. I v tomto případě můžete dát za pravdu našim babičkám, které říkaly, že partnera si vybíráme podle svých rodičů. Je váš manžel podobný vašemu otci? Proč jste si jej vybrala? Má podobné uvažování, fyzický vzhled nebo tón hlasu? 

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X