Digitální heroin, aneb Co dělají obrazovky s našimi dětmi?

Jsou iPody, smartphony a Xboxy formou digitální drogy? Nedávný výzkum snímků mozku ukazuje, že ovlivňují mozkovou čelní kůru stejně jako kokain. Tato část mozku řídí výkonné funkce a to včetně kontroly impulsů.

Technologie je tak vzrušující, že zvyšuje hladinu dopaminu – neurotransmiter, navozující dobrý pocit, který se nejvíce podílí na dynamice závislostí.

Dr. Peter Whybrow, ředitel neurologie na UCLA, nazývá obrazovky „elektronickým kokainem“ a čínští vědci ji s oblibou zase nazývají „digitální heroinem“. Není tak divu, že rodiče mají těžkou práci, dostat děti od obrazovek. Celá řada klinických studií ukazuje, že obrazovky zvyšují pocit úzkosti, deprese a agresivitu a dokonce mohou vést k tomu, že hráči ztrácejí kontakt s realitou.

Podle prohlášení Americké pediatrické akademie tráví 8-10-ti leté děti 8 hodin denně s digitálními technologiemi, dospívající dokonce 11 hodin denně. Jedno ze tří dětí používá tablety nebo smartphony dříve, než začne mluvit.

Pokud se chce člověk zbavit jakékoli závislosti, je nutná detoxikace. U digitální detoxikace to znamená žádný kontakt s jakýmkoli druhem technologie. Extrémní digitální detox dokonce eliminuje i televizi. Předepsaná doba trvání je čtyři až šest týdnů; to je množství času, které je obvykle nutné pro hyper-vzrušený nervový systém, aby se sám vynuloval. To však může být v naší technologiemi naplněné společnosti velmi těžké.

Jak zabránit našim dětem tomuto druhu závislosti?

Klíčem k úspěchu je zabránit malým dětem častým činnostem spojeným s počítači a digitální technikou. Nabídněte jim zábavu ve formě zajímavých stavebnic, veďte je ke čtení knih. Povídejte si s nimi a vysvětlujte jim, proč omezujete jejich čas, který tráví u počítače. Veďte je ke sportovním aktivitám. Nepoužívejte u stolu mobilní telefony, ani jinou techniku, buďte svým dětem příkladem.

Rozvojoví psychologové chápou, že zdravý vývoj dětí závisí na společenské interakci, kreativní nápadité hře a zapojení do skutečného, ​​přirozeného světa. Přesto je bohužel návykový svět obrazovky tlumí a ochromuje tyto vývojové procesy.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X