Pravidelné cvičení po padesátce zlepšuje paměť a bystří mysl

Ztráta paměti je jedním z průvodních jevů stáří. Zapomínání a potíže s pamětí souvisí s celkovou fyzickou i duševní pasivitou. Podle posledního výzkumu je však možné tento proces zpomalit pravidelným cvičením. Jaký druh pohybu je vhodný pro seniory a jak často byste měli cvičit?

Zařaďte přirozený pohyb a střídejte aktivity

Rozsáhlá studie vědců z australské University of Canberra na tuto otázku odpovídá zcela jednoznačně. Cvičit by se měly hlavně aerobní a dechová cvičení, a to alespoň 150 minut týdně. Načasování je individuální na každém cvičícím, ale obecně je pro zdraví nejprospěšnější ranní protahování vedoucí k probuzení a nastartování do nového dne a k večeru cvičení pro zklidnění těla s přípravou na regenerační spánek. 

Pravidelné cvičení zlepšuje fyzickou i duševní schránku člověka
pixabay.com

Platí zde léty ověřené pravidlo, že nejlépe a nejúčinněji se cvičí pod dohledem vedoucího trenéra v menší skupině lidí se stejným cvičebním zájmem. Dnes pro tento druh cvičení existuje speciální název: kruhový trénink. Lidé se zde svými sportovními výsledky vzájemně motivují a povzbuzují k ještě vyšším cílům.

Pokud ovšem nemáte rádi cvičení pod dohledem nebo nemáte možnost sportovat se skupinou lidí, řešení je snadné – zařaďte chůzi, pomalejší běh, jízdu na kole či obyčejnou procházku. Tyto druhy sportů se mohou vykonávat denně s různou intenzitou a frekvencí.

Jako další doporučení je domácí cvičení s oblíbenou hudbou. Mezi nejoblíbenější patří pomalá jóga, pilates a v neposlední řadě cviky na podpůrných strojích – rotopedu, běžícím pásu, stepperu či eliptickém trenažéru. 

Účastníci výzkumu při domácím cvičení udávali jako motivační také sdílení svých výsledků na fotografiích se svými blízkými na sociálních sítích.

Jaké jsou benefity pravidelného pohybu po padesátce

Najděte si pohyb, který zvládnete
pixabay.com

Při výzkumu různých typů cvičení u skupin seniorů vědci zjistili, že:

  • Všechny studované druhy cvičení (kromě jógy) vykazovaly pozitivní vliv na poznávací funkce, jako jsou pozornost, paměť, řeč apod.
  • Rychlejší aerobní a pomalejší silové tréninky vykazovaly podobné výsledky, což znamená, že oba typy cvičení jsou pro člověka stejně důležité.
  • Lidé, kteří se věnovali sportovní aktivitě po dobu 45 až 60 minut, měli podstatně lepší výsledky než ti, kdo strávili cvičením výrazně kratší nebo výrazně delší dobu.
  • Všechny délky pohybové aktivity a programy se všemi frekvencemi sezení a odpočinku měly pozitivní účinek – nebyly mezi nimi žádné jasné rozdíly.
  • Fyzicky náročnější cvičení vykázalo lepší výsledky než cvičení s klidovým průběhem.

Udržení fyzické kondice pomáhá zpomalovat stárnutí mozku

Vědci došli k jednoznačnému výsledku – cvičení pro osoby nad 50 let má smysl!

Vyzkoušejte nordic walking nebo obyčejnou procházku po okolí
pixabay.com

Nejlepší výsledky měl kombinovaný cvičební program se složkami jak aerobního, tak silového tréninku s mírnou intenzitou a s denní frekvencí alespoň 45 minut. 

Jinými slovy, čím více dní v týdnu respondenti aktivně cvičili, tím více vnímali pozitivní vliv na mysl.  

Senioři po skončení studie vypovídali, že se cítí mnohem lépe, svěže a méně unaveně. Také si byli schopni zapamatovat více věcí, což jim předtím činilo menší obtíže. Vzhledem k věku respondentů bylo posílení krátkodobé paměti jednou z nejvíce oceňovaných složek celého výzkumu. Jako další významný bonus lidé uváděli zlepšení fyzické kondice – menší dušnost a bolest různých částí těla.

Mezi další zdravotní benefity cvičení potom patří lepší průtok krve do mozku, který udržuje nervové buňky zdravé a zásobené kyslíkem, snižuje riziko vzniku zánětu a poškození buněk.

Zlepšete své zdraví i ve zralém věku přirozenou cestou

Pokud chcete zlepšit svou fyzickou i mentální kondici, vyzkoušejte osvědčené metody, které snadno zařadíte do vašeho každodenního života:

  • jezte zdravou stravu s dostatkem pomalých cukrů, rostlinných tuků a vlákniny
  • udržujte si přiměřenou hmotnost, chráníte tak nejen své klouby
  • pravidelně cvičte– lepší je sportovat každý den deset minut, než jednou týdně hodinu
  • nepijte příliš mnoho alkoholu, ten zlepšení paměti rozhodně neprospívá
  • přestaňte kouřit (pokud kouříte) a dopřejte si více času v přírodě

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X