Průhledná, žlutá, zelená či hnědá aneb co znamená barva našeho smrkání?

Pokud vám někdy tekla rýma nebo jste kýchali do kapesníku, pravděpodobně jste se následně do něj i podívali. Možná jste si všimli, že čas od času mění hlen barvu nebo strukturu. To je zcela normální. Prozradí nám barva smrkání něco o našem zdraví?

Hleny a bubáci

Obecně lze říci, že hlen slouží k ochraně nosu a dutin před nečistotami a mikroorganismy z okolního prostředí. Proč může měnit barvu? Obvykle to souvisí s tím, co se děje uvnitř nebo vně našeho těla. Můžete být zdraví nebo mít rýmu, alergii či jiné onemocnění. Termínem suché z nosu neboli „bubák“ se označuje zaschlý hlen, kterého se mnozí z nás zbavují šťouráním v nose.

Průhledný, čirý hlen

„Čisté“ smrkání je považováno za normální nebo zdravé. Naše tělo vyprodukuje každý den přibližně 1,5 litru tohoto výtoku, přičemž většinu z něj spolkneme. Tento typ hlenu je tvořen vodou s bílkovinami, protilátkami a solemi. Jakmile se dostane do žaludku, rozpustí se. Alergická rýma neboli senná rýma může také způsobovat čirý, řídký výtok z nosu. U některých žen se během těhotenství, nejčastěji mezi 13. a 21. týdnem, objevuje zvláštní typ rýmy, která je podle odborníků způsobena hormonálními změnami. I tento hlen má nejčastěji průhledný charakter.

Bílý hlen

Pokud máte uspaný nos a vysmrkáte se, můžete si všimnout, že váš hlen je obvykle bílý. Můžete také pociťovat otok. Ucpaný nos způsobuje, že hlen ztrácí obsah vody, je hustý, často též zakalený, což jsou známky toho, že máte infekci. Při běžném nachlazení se můžete cítit celkově špatně. Příznaky se u vás obvykle objeví jeden až tři dny po kontaktu s virem. Mezi další příznaky patří například bolest v krku, kašel, zvýšená teplota, mírné bolesti těla či hlavy.

Žlutý hlen

Žlutý hlen je známkou toho, že se u vás uchytily jakékoli viry nebo infekce. Dobrá zpráva? Vaše tělo se brání. Žlutá barva pochází z buněk, například bílých krvinek, které se snaží zničit útočící mikroorganismy. Jakmile bílé krvinky vykonají svou práci, jsou z těla odstraňovány pomocí hlenu, kterému dodávají tmavě žlutavý nádech.

Muž s kapesníkem u nosu.
zdroj: unsplash.com

Zelený hlen

Pokud se váš imunitní systém v boji proti infekci, ať již bakteriální či virové, rozjede na plné obrátky, může váš hlen zezelenat a být velmi hustý. Barva pochází z odumřelých bílých krvinek a dalších odpadních produktů.

Růžový nebo krvavý hlen

Růžová či červená barva značí, že naše nosní tkáň se nějakým způsobem porušila, možná proto, že je suchá, podrážděná nebo utrpěla nějaký úraz. Krev se může do hlenu dostat také tehdy, pokud jste hodně smrkali, dloubali se v nose nebo pokud jste dostali úder do nosu. Náchylnější jsou jedinci, které trápí suchá nosní sliznice.

Hnědý nebo oranžový hlen

Hnědá barva může být důsledkem odchodu staré krve z těla. Nebo jste mohli vdechnout něco červeného nebo hnědého, co vám obarvilo hlen, ať již nečistoty, tabák nebo třeba papriku.

Šedočerný hlen

Nejčastěji mohou mít šedočerné smrkání lidé, kteří kouří nebo žijí v domácnosti s kuřáky. Vystavení silně znečištěnému ovzduší může též způsobit, že váš hlen zčerná. Rovněž osoby užívající drogy mohou mít hlen zbarvený černě. Kromě toho může být černá barva také známkou závažné plísňové infekce.

Co když se změní struktura smrkání?

Konzistence hlenu má hodně společného s jeho vlhkostí. Nosní hlen, který volně stéká, obsahuje více vody než ten, který je tvrdý. V některých případech může být hustý hlen jedním z projevů dehydratace organismu. Ke změnám struktury hlenu může běžně docházet v průběhu trvání nemoci.

Téct z nosu nám může často také při jídle. Co je příčinou?

Zdroj: health.clevelandclinic.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, health.ucsd.edu, enthealth.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X