Někteří ho spíše schovávají, jiní hrdě ukazují. O čem je řeč? Přeci o pupíku. Toto malé místo uprostřed našeho břicha má nejen řadu symbolických významů, podle tvaru pupíku se prý dá určit například osobnost, ale je velmi zajímavé i samo o sobě. Co jste o svém pupíku pravděpodobně nevěděli?
Každý pupík je jedinečný
Jde o místo, kde kdysi bývala připojena naše pupeční šňůra. Když je dítě v děloze, pupeční šňůra se na jednom konci připojuje k pupíku a na druhém k placentě. Veškerá výživa směřující k dítěti i všechny odpadní látky procházely kdysi naším pupíkem, a to prostřednictvím pupeční šňůry. Po porodu se pupeční šňůra obvykle podváže a přestřihne. Pupeční pahýl po několika dnech uschne, odpadne a zanechá po sobě jizvu neboli pupík.
Naše břišní stěna se skládá z různých vrstev, které jsou v místě pupíku srostlé. Po celém těle máme podkožní tuk, který polstruje kůži. V místě pupíku tento tuk ale kůži nemůže nadzvednout, protože kůže je v tomto místě srostlá s břišní stěnou. Proto je pupík jako by v jamce. Stejně jako otisky prstů nejsou ani dva pupíky stejné.
Pupeční kýla
V dospělosti má 90 % lidí pupík zapadlý, 10 % vystouplý. V útlém dětství může mít pupík vystouplý více dětí, ale s věkem se jim zatáhne. Jiný problém je tak zvaná pupeční kýla. V tomto případě dojde vlastně k protržení pupeční jizvy a do podkoží se dostane pobřišnice společně se střevní kličkou. U malých dětí může vzniknout námahou při pláči či kašli. U dospělých může k jejímu vzniku též dojít, ale mnohem méně často. Způsobit kýlu může přílišná námaha, nadváha, silný kašel či těhotenství.
Pupík jako ráj bakterií
Navzdory tomu, že se nachází na kůži, bývá z hlediska hygieny často poněkud ignorován. Je tak jednou z oblastí našeho těla, kde se často vyskytuje mnoho nečistot a mikroorganismů. Jedna studie například zjistila, že v pupíku se nachází v průmětu 67 různých skupin bakteriálních organismů. Nejrůznější mikroorganismy, nečistoty a odumřelá kůže mohou někdy způsobit infekci. V jejím důsledku pak pupík svědí, nebo z něj dokonce může vytékat hnis.
Na pupík tak nezapomínejte při sprchování, důležité je i jeho následné důkladné vysušení. Vlhké prostředí totiž bakteriím obecně svědčí. Kromě toho jednou týdně vyčistěte pupík pomocí vatové tyčinky namočené do peroxidu vodíku či jiného prostředku s obsahem alkoholu. Následně pupík omyjte čistou vodou, osušte a namažte krémem či olejem.
Magnet na žmolky
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se vám v pupíku hromadí žmolky z oblečení? Mohou za to chloupky v jeho okolí. Tento problém je typický zejména u mužů s větším množstvím ochlupení na těle. Tyto chloupky mají drobné „ostny“, které vyčnívají a třou se o oblečení, čímž způsobují odírání malých vláken. Chloupky jsou uspořádány do jakýchsi soustředných kruhů, které fungují jako trychtýř, a uvolněná vlákna tak míří přímo do pupíku.
Pupík a nutkání na toaletu
Lechtání pupíku je pro mnoho lidí spojeno s nutkáním na toaletu. Je to proto, že dotyk stimuluje vlákna vystýlající vnitřní stranu břicha, která pak vysílají zprávu do míchy. Vzhledem k tomu, že mícha na této úrovni také přenáší signály z močového měchýře a močové trubice, náš mozek to často interpretuje stejně.
Mimochodem existuje vzácná abnormalita, která může způsobit únik moči z pupku. V raných fázích těhotenství spojuje močový měchýř plodu a pupek trubice zvaná urachus, která umožňuje odtok moči. Obvykle brzy po narození atrofuje a mění se v jizvu na močovém měchýři. Někdy k tomu ale nedojde a trubice se neuzavře. V těchto případech může moč putovat nahoru a vytékat pupkem. K vyřešení tohoto problému je obvykle nutná operace.
Ne všichni savci mají pupík
Člověk by čekal, že všichni savci mají pupík, ale existují výjimky. Jednou z nich jsou vačnatci, například klokani. Jejich plod je v děloze poměrně krátkou dobu, takže jejich potřeba výživy je menší. Po narození se doplazí k máminu vaku, přisají se na bradavku a tam probíhá zbytek vývoje. Mimochodem váš pes či kočka pupík mají, jen jste si ho možná nevšimli, protože je obvykle plochý a pokrytý srstí.
Podceňovaná erotogenní zóna
Samotný pohled na odhalený pupík je v mnoha civilizacích považován za smyslný. Vzhledem k tomu, že jde o místo, které je protkané celou řadou nervových zakončení, je někdy považován za neprávem podceňovanou erotickou zónu.
Víte, že existuje bylinka, které se říká pupečník? S čím dokáže pomoci?
Zdroj: thehealthy.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, bbc.com, urologyhealth.org
ahoj jmenuju se honza a mam pirsing v pupiku moc se mi to libi pupik mi propichla kamaradka v patnacti letech