Snažíte se objednávat si v restauracích zdravější varianty oblíbených pokrmů? Máte dobrý pocit, když se fast foodu vyhnete obloukem a místo toho zamíříte pro čerstvou plněnou bagetu se salátem? Bohužel nic není černobílé, zjistěte proč!
Co je to haló efekt
Bylo by naivní si myslet, že moderní řetězce restaurací jsou zde proto, aby nás nasytily zdravým a výživným jídlem. Spoustě fast food podnikům jde především o zisk a k tomu využívají celou řadu psychologických triků. Haló efekt, v tomto případě někdy nazývaný “haló zdraví” patří mezi ty nejoblíbenější. V čem spočívá?
Lidský mozek má tendenci zjednodušovat si proces neustálého rozhodování. Je to prosté a logické- pokud se pravidelně v obchodě rozhodujete, co si koupíte k jídlu, orientujete se podle jednoduchých vodítek, jako jsou nápisy na obalech potravin, jejich barva, složení nebo samotné zařazení do určité sekce.
Haló efekt znamená, že pokud je na nějaké potravině nápis “čerstvé a křupavé”, “přímo ze zahrádky” nebo “snížený obsah tuku”, automaticky ji považujeme za zdravou a spíše si ji vybereme.
Salát ve fast foodu není vždy zdravý
Pokud si v rychlém občerstvení snažíte vybrat něco zdravého, na základě haló efektu zvolíte “fresh” salát, “extra křupavou” bagetku nebo “farmářské” masíčko. Pokud přidáte ještě “light” dressing nebo majonézu “se sníženým obsahem kalorií”, stále máte pocit, že váš talíř je plný zdravých a dietních pokrmů.
Problém nastává v momentě, kdy jsou mezi relativně zdravé potraviny zařazené i jídla plná přidaného cukru, dochucovadel, soli a prázdných kalorií. Bylo dokázáno, že pokud na pult mezi čerstvé ovoce a zeleninu položíme například “domácí” bramborové lupínky, většina zákazníků je automaticky zařadí mezi zdravé pokrmy, přestože se jedná o běžné chipsy plné tuku, cukru a soli.
Hamburger nemusí být nejhorší volba
V roce 2013 proběhl rozsáhlý výzkum, jehož cílem bylo srovnat vnímání dvou oblíbených řetězců rychlého občerstvení s ohledem na zdravotní přínos nabízených jídel. Lidé měli za úkol objednat si “ideální porci” jídla v restauracích Subway a McDonalds. Výsledky byly překvapující.
Zákazníci v restauraci Subway měli pocit celkově zdravějšího konceptu a tak měli poměrně velký problém odhadnout správnou velikost zdravé porce. Interiér fastfoodu zdobí nápisy jako “čerstvé”, “přírodní”, “právě dopečeno”, což v lidském mozku spouští pocity zdravého a vyváženého jídla. Respondenti, kteří si dali plněnou bagetu s pár kousky čerstvé zeleniny, měli dojem, že si dali lehký oběd a často si k němu přidali ještě slazený nápoj a sušenku.
Zákazníci v klasickém fast food podniku typu McDonalds si byli dobře vědomi, že se jedná o nezdravé jídlo a lépe si hlídali velikost porce. Neměli tendence doobjednávat si ještě přílohu nebo sladký nápoj.
Ve výsledku tak paradoxně zdravěji jedli ti, kteří se nenechali zmást iluzí o zdravém stravování ze strany restaurace. Pokud navíc srovnáme kalorickou hodnotu nejčastěji zvolených pokrmů, oblíbený Big Mac má 890 kCal, zatímco velká bageta s tuňákem má dokonce 960 kalorií.
Co si dát ve fast foodu, když hubnete
Pokud se z nějakého důvodu nemůžete vyhnout rychlému občerstvení, existuje způsob, jak se najíst relativně zdravě i zde. Objednejte si jedno hlavní jídlo, např. burger nebo wrap, ale místo fritovaných hranolek si jako přílohu dejte zeleninový salát bez zálivky či jiného dresingu. Zapomeňte na perlivý nápoj i sladkou tečku, která dokáže zdvojnásobit kalorickou hodnotu celého jídla.
Zdroj: brainfodder.org