Co jsou to elektrolyty a proč se bez nich neobejdeme?

Ať už pijete vodu balenou či z vodovodního kohoutku, s největší pravděpodobností obsahuje stopové množství elektrolytů mezi něž patří sodík, draslík, hořčík a vápník. Koncentrace elektrolytů v kupovaných nápojích se však může značně lišit. Některé značky přidávají významné množství minerálů spolu se sacharidy a uvádějí na trh svou vodu jako sportovní nápoj, zatímco jiné přidávají jen zanedbatelné množství pro chuť. Pokud voda není destilovaná, poskytuje alespoň malé množství elekrolytů.

V jednom litru vody z kohoutku nalezneme 2-3% doporučené denní dávky (DDD) sodíku, vápníku a hořčíku, ale žádný draslík. Stejné množství sportovních nápojů se zvýšeným obsahem elektrolytů obsahuje až 18% DDD sodíku a 3% DDD draslíku, ale žádný hořčík nebo vápník.

Co jsou elektrolyty?

Elektrolyty jsou minerály, které vedou elektřinu, když jsou rozpuštěny ve vodě. V těle a využívají svou elektrickou energii k usnadnění důležitých tělesných funkcí. Jsou nezbytné pro:

  • řízení množství tekutin v těle
  • regulaci krevního tlaku
  • svalové kontrakce, včetně kontrakcí srdce
  • udržení správného pH krve

Mohou zlepšit výkonnost při cvičení

Elektrolytická voda, zejména pak sportovní nápoje, mohou pomoci sportovcům doplnit potřebnou energii. Během fyzické námahy potřebujeme doplňovat tekutinu, která se ztrácí z těla ve formě potu. Její ztráta se pohybuje v rozmezí 1-2% tělesné hmotnosti. To může způsobovat snížení výkonnosti a ztrátu energie. Je důležité si uvědomit, že sportovní nápoje jsou určené pro sportovce, nikoli pro ty, kdo se nepohybují. Nápoje, kromě přidaných elektrolytů, obsahují kalorie z přidaného cukru.

Podpora rehydratace během nemoci

Z krátkodobého hlediska nejsou zvracení a průjem obvykle vážnými stavy. Silné nebo přetrvávající příznaky však mohou rychle vést k dehydrataci, pokud nejsou do těla doplňovány tekutiny a elektrolyty. Obzvláště malé děti jsou k dehydrataci velmi náchylné. Pokud zdravotní obtíže přetrvávají déle, než 24 hodin, je potřeba vyhledat lékařskou péči.

Pomoc proti přehřátí organismu

Horké prostředí nás ohrožuje zdravotními obtížemi, které jsou spojeny s přehřátím organismu. Naše tělo reguluje tělesnou teplotu tak, že nadbytek tepla uvolní přes kůži. Během horkého počasí či v horkém prostředí může tento chladící mechanismus selhat a tělo se přehřívá. Jako prevence proti přehřívání je vhodné doplňovat elektrolyty. Pozor na nápoje s obsahem kofeinu či alkoholu. Tyto látky dehydrataci podporují.

elektrolyty

Elektrolyty vs běžná voda

Přiměřená hydratace je nezbytná pro celkové zdraví. Voda je nezbytná pro prakticky všechny funkce těla, včetně přepravy živin, regulaci teploty těla a vyplavování odpadu a toxinů. Jak elektrolyty, tak i běžná voda se započítávají do denního příjmu tekutin. Voda s elektrolyty je lepší, než voda běžná. Je však vhodnější v případě, že máte riziko větších ztrát tekutin. To hrozí při:

  • pravidelném cvičení
  • během nemoci
  • v horkém prostředí

Příprava elektrolytické vody

Surovin pro přípravu:

  • 1/4 lžičky soli
  • 1/4 šálku (60 ml) citrónové šťávy
  • 1/4 šálku (60 ml) limetkové šťávy
  • 1 a 1/2 šálku (360 ml) neslazené kokosové vody
  • 2 šálky (480 ml) studené vody

Tento recept je na 4 šálky elektrolytické vody. Na rozdíl od verzí zakoupených v obchodě, tento recept poskytuje osvěžující množství elektrolytů bez přidaného cukru, umělých barev nebo příchutí.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X