Co jsou elektrolyty? Jaké jsou jejich funkce, zdroje a příznaky nevyváženosti

Elektrolyty jsou pro celkové zdraví organismu nesmírně důležité. Nacházejí se v lidském těle, tedy v krvi, potu a moči a hrají zásadní roli v mnoha tělesných funkcích, od rovnováhy tekutin v těle až po zdraví srdce a mozku.

Elektrolyty

Elektrolyty se nacházejí v celém lidském těle. Jako elektrolyty jsou označovány ionizované formy minerálů, tedy sodík, draslík, hořčík, vápník, chlor a fosfor. Každý z elektrolytů má v organismu specifickou funkci a deficity těchto látek mohou mít negativní vliv na zdraví organismu. Klíčová je však nejen přítomnost těchto látek, ale i jejich vzájemné poměry. Právě ty rozhodují o tom, kolik bude uvnitř či vně buněk tekutin. Jsou nepostradatelné pro rovnováhu tekutin v buňkách, tkáních a svalech a pro neustálou hydrataci.

Funkce

  • Regulace rovnováhy tekutin v těle
  • Podpora nervových a svalových funkcí
  • Podpora zdraví srdce
  • Podpora pevnosti kostí
  • Udržování zdraví mozku

Příznaky nedostatku elektrolytů

Mezi nejčastější příznaky nedostatky elektrolytů v těle patří například svalové křeče, bolest svalů, svalová slabost, časté bolesti hlavy, pocity únavy, zácpa, suchá ústa, zvýšený pocit žízně, ztráta chuti k jídlu či zvracení.

Příčiny nedostatku

Za nedostatkem elektrolytů v těle může stát málo pestrá a nezdravá strava, obtíže s trávením, endokrinní problémy, příjem antibiotik, onemocnění ledvin apod.

Nejlepší zdroje

Elektrolyty jsou přirozenou součástí různých potravin, které můžete pravidelně konzumovat.

Vápník

Doporučená denní dávka vápníku by měla být asi 1 300 miligramů na den. Dobrým zdrojem vápníku jsou například jogurty, kefír, mléko, sýry, mandle, ryby či listová zelenina

Sodík

Sodíku byste za den měli přijmout kolem 2 400 miligramů za den. Dobrým zdrojem sodíku je tvaroh, okurky, olivy, celozrnné potraviny, ale také luštěniny, ryby, sýry, vejce či špenát. Sodík spolu s draslíkem hraje nezastupitelnou roli při přenosu nervových vzruchů.

Fosfor

Denní příjem fosforu činí asi 1 250 miligramů za den. Zdrojem fosforu je maso, ryby, mléčné výrobky, ořechy, semena a luštěniny.

Hořčík

Hořčíkový denní příjem činí 420 miligramů za den. Hořčík do organismu dostanete díky oříškům, semínkům, hořké čokoládě, celozrnným potravinám, banánům či fazolím.

Draslík

Draslíkový příjem musí být nejvyšší tedy 4 700 miligramů za den. Skvělým zdrojem draslíku jsou banány, brambory, špenát, avokádo, čočka, fazole, červená řepa či sušené ovoce.

Rychlé doplnění

Především během pocení dochází k rychlým ztrátám elektrolytů, přičemž primárně dochází k pocení a vylučování sodíku a draslíku. Pro rychlé doplnění elektrolytů jsou nejvhodnější tekutiny, například pomerančová šťáva, smoothie s obsahem listové zeleniny a banánů, ale také kokosová voda.

Prevence

Dopřávejte si pestrou stravu, která bude bohatá na semínka, ořechy, listovou zeleninu, čerstvou zeleninu, ryby a kvalitní maso. Důležitý je také dostatečný příjem tekutin a občas si dopřávat minerální vody. Nejdůležitější je však dbát na zdravou a vyváženou stravu, která bude pestrou.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X