7 důvodů, proč používat kardamom 

Kardamom zná většina lidí jen jako koření, ale věděli jste, že má výrazný vliv i na naše zdraví? Kardamovník obecný (Elettaria cardamomum) – kardamom je statná bylina (dorůstá výšky 2-4 metry), jejíž plody (podlouhlé tobolky zelené barvy s 15-20 aromatickými hnědočervenými semeny) a oddenky se používají jako koření.

Původní domovinou jsou tropické deštné pralesy v Kardamomských horách, které se rozkládají v pohoří Ghat, u jihozápadního pobřeží Indie. V současné době se pěstuje také na jiných místech Indie a setkat bychom se s ní mohli také na Srí Lance, v Guatemale nebo v Tanzánii.

Koření, které se z ní vyrábí, je velmi intenzivní, s nasládlou chutí, kterou někteří přirovnávají k chuti máty. Semena, olej a výtažky se používají v tradiční medicíně po celá staletí a to dík svým léčebným vlastnostem.

1. Antioxidační a diuretické vlastnosti mohou snížit krevní tlak

V jedné studii výzkumníci přidali tři gramy prášku kardamonu denně 20 dospělým, kteří byli nově diagnostikováni s vysokým krevním tlakem. Po 12 týdnech se hladina krevního tlaku výrazně snížila. Slibné výsledky této studie mohou souviset s vysokou hladinou antioxidantů. Koření také může snížit krevní tlak kvůli diuretickým účinkům, podporuje vylučování vody.

2. Může obsahovat sloučeniny proti rakovině

Sloučeniny v kardamomu mohou pomoci bojovat proti rakovinovým buňkám. Jedna studie ve zkumavkách ukázala, že určitá sloučenina v koření zastavila množení rakovinných buněk. Je však zapotřebí více výzkumů.

3. Může chránit před chronickými nemocemi díky protizánětlivým účinkům

Kardamom je bohatý na sloučeniny, které pomáhají v boji proti zánětu. Zánět vzniká, pokud je tělo vystaveno cizím látkám. Akutní zánět je nezbytný a prospěšný, ale dlouhodobý zánět může vést k chronickým onemocněním. Antioxidanty, které se v kardamomu nacházejí, chrání buňky před poškozením a brání vzniku zánětu. Ačkoli neexistuje tolik studií o protizánětlivých účincích kardamomu u lidí, výzkum ukazuje, že doplňky mohou zvýšit antioxidační stav.

Kardamom (Elettaria cardamomum)
Kardamom (Elettaria cardamomum)

4. Může pomoci s problémy s trávením, včetně vředů

Kardamom je používán po tisíce let pro podporu trávení. Často se míchá s dalšími druhy koření, aby zmírnil obtíže spojené s nevolností a zvracením. Jeho velkým přínosem je pomoc při léčbě žaludečních vředů. Toto zkoumání však zatím proběhlo ve zkumavkách. Je však zapotřebí více výzkumu, aby se zjistilo, zda koření bude mít stejný účinek i u lidí.

5. Podpora zdraví dutiny ústní

Kardamom je starobylý prostředek, který se používal proti nepříjemnému dechu a podpoře zdraví dutiny ústní. Některé kultury žvýkají, po jídle, kardamomové lusky pro osvěžení dechu. Důvodem je schopnost bojovat proti bakteriím vyskytujícím se v dutině ústní.

Nicméně všechny studie byly provedeny ve zkumavkách, takže je nejasné, jak mohou být výsledky aplikovány na člověka.

6. Může mít antibakteriální účinky a léčit infekce

Výzkumy ukazují, že kardamomové extrakty a esenciální oleje obsahují sloučeniny, které bojují proti několika běžným kmenům bakterií. Další výzkum ve zkumavce zjistil, že esenciální oleje a extrakty kardamomu mohou být účinnější proti bakteriím E.coli a Staphylococcus než klasické léky.

Studie provedené ve zkumavkách ukázaly, že kardamomové éterické oleje bojují proti bakteriím Salmonella, které vedou k otravě potravin a Campylobacter, které přispívají k zánětu žaludku.

Stávající studie antibakteriálních účinků kardamomu se zaměřují pouze na izolované kmeny bakterií v laboratořích. Proto jsou důkazy v současné době nedostatečné pro tvrzení, že koření by mělo stejný účinek u lidí.

7. Může zlepšit naše dýchání

Sloučeniny v kardamomu mohou pomoci zvýšit proudění vzduchu do plic a zlepšit dýchání. Při použití v aromaterapii může kardamom poskytnout povzbuzující vůni.

Bezpečnost a dostupnost

Kardamom je pro většinu lidí bezpečný. Je velmi všestranný a lze jej používat při vaření nebo pečení pod maso nebo do pečiva. K léčebným účelům neexistuje žádná doporučená denní dávka. Používání doplňků obsahujících kardamom by mělo být konzultováno s lékařem. Tyto doplňky nejsou vhodné pro děti, těhotné a kojící matky.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X