Její využití je známo jiý po celá staletí. Domovinou jsou oblasti Středozemního moře a Středního východu. V současné bychom se s ní mohli setkat především v Maroku, severní Indii nebo v Bangladéši.
Černucha setá patří mezi jednoleté byliny z rodu pryskyřníkovitých. Lodyha dorůstá výšky 20-40 cm, je přímá a rozvětvená. Plody vytvářejí žláznatě chlupaté měchýřky, ve kterých se nacházejí semena.
Obsah látek
Semena obsahují olej, jež tvoří kyselina olejová, silice, které mají jemně kafrovitou vůni a obsahují anethol, limonen a karvon. Dále v nich nalezneme glykosid melanthinu, alkaloidy nigellon a damascein, hořčinu nigellin, steroly, saponiny, sacharidy, bílkoviny a třísloviny.
Léčivé účinky
Semena se používají jako močopudný prostředek, pomáhají upravovat trávení a menstruaci a také se využívají k boji proti střevním parazitům. Používají se celá nebo mletá na posyp pečiva, především chleba, lze jimi ochutit alkoholické nápoje nebo ocet.
Droga pomáhá uvolňovat křeče hladké svaloviny a urychluje vylučování žluče. Jako homeopatický prostředek se využívá při žaludečních chorobách a chorobách jater.
Doporučená denní dávka je 0,6-1,2 gramy suché drogy. Je vhodná pro přípravu odvaru – 1 čajová lžička na šálek vody, 2x za den, především při obtížích se zažíváním, zánětu horních cest dýchacích nebo při bolestivé menstruaci.
POZOR – melanthin má hemolytické účinky a to již ve zředění 1:75 000, je to prudký rybí jed, ale může být jedovatý i pro některé teplokrevné živočichy.