Budujte a udržte si zdravý partnerský vztah po dlouhá léta

Bylo prokázáno, že zdravé vztahy zvyšují naše štěstí, zlepšují zdraví a snižují stres. Studie ukazují, že lidé se zdravými vztahy jsou šťastnější a méně stresovaní. Existují základní způsoby, jak zajistit zdravé vztahy, i když každý vztah je jiný. Tyto tipy platí pro všechny druhy vztahů: přátelské, pracovní a rodinné i milostné.

Chcete být s partnerem šťastní a udržet si pohodový vztah po dlouhá léta, ideálně do smrti? Jde to! Stojí za tím spousta práce a je nutná oboustranná partnerská spolupráce. Shrnuli jsme pro vás základní pravidla zdravého, dlouhodobého vztahu

Udržujte realistická očekávání

Nikdo nemůže být vším, co bychom po něm mohli chtít. Zdravé vztahy znamenají přijímat lidi takové, jací jsou, a nesnažit se je měnit.

Komunikace

Nelze to říci dostatečně: komunikace je pro zdravé vztahy zásadní. Udělejte si na to čas. Opravdu tu buďte. Upřímně naslouchejte. Nepřerušujte a neplánujte, co řeknete příště. Snažte se plně pochopit jejich pohled na věc. Ptejte se a ukažte, že vás partnerův názor zajímá. Ptejte se na jejich zkušenosti, pocity, názory a zájmy. Sdílejte informace. 

Studie ukazují, že sdílení informací pomáhá navázat vztah.  Dejte lidem najevo, kdo jste, ale nezahlcujte je příliš brzy osobními informacemi.

Buďte flexibilní

Je přirozené, že se při změnách cítíte nesví. Zdravé vztahy umožňují změny a růst.

Pečujte nejen o vztah

Pečujte také o sebe. Zdravé vztahy jsou vzájemné, s prostorem pro potřeby obou lidí.

Buďte spolehliví

Pokud si s někým něco naplánujete, dodržujte to. Pokud na sebe vezmete odpovědnost, dokončete ji. Zdravé vztahy jsou důvěryhodné.

Konflikt s partnerem

Ve většině vztahů dochází k určitým konfliktům. Znamená to pouze, že se na něčem neshodnete; nemusí to znamenat, že se nemáte rádi.

  • Než začnete mluvit, zchlaďte se.  Rozhovor bude produktivnější, pokud ho povedete, až vaše emoce trochu vychladnou, abyste neřekli něco, čeho byste později mohli litovat.
  • Používejte „já prohlášení“.  Sdílejte, jak se cítíte a co chcete, aniž byste si přisuzovali vinu nebo motivy. Např. věta „Když mi nevoláš, začínám mít pocit, že ti na mně nezáleží“ vs. „Nikdy mi nevoláš, když jsi pryč.  Myslím, že jsem jediná, komu na tomto vztahu záleží.“
  • Mluvte jasně a konkrétně.  Snažte se věcně popsat chování, které vám vadí a vyhněte se kritice a odsuzování.  Útočte na problém, ne na osobu.
  • Zaměřte se na aktuální problém.  Konverzace pravděpodobně zabředne, pokud budete vršit vše, co vám vadí.  Vyhněte se používání výrazů „vždy“ a „nikdy“ a věnujte se vždy jednomu problému.
  • Přijměte odpovědnost za chyby. Omluvte se, pokud jste udělali něco špatně; to má velký vliv na to, aby se věci daly znovu do pořádku.
  • Uvědomte si, že některé problémy není snadné vyřešit.  Ne všechny neshody nebo potíže lze vyřešit.  Jste různí lidé a vaše hodnoty, přesvědčení, zvyky a osobnost nemusí být vždy v souladu. Komunikace vám pomůže pochopit jeden druhého a řešit problémy, ale některé věci jsou hluboce zakořeněné a nemusí se výrazně změnit.  Je důležité, abyste sami zjistili, co jste schopni akceptovat, nebo kdy už pro vás vztah není zdravý. 

Buďte pozitivní

Podle výzkumníka vztahů Johna Gottmana je u šťastných párů poměr 5 pozitivních interakcí nebo pocitů na 1 negativní interakci nebo pocit.  Vyjadřujte vřelost a náklonnost!

Udržujte rovnováhu

Udržujte svůj život v rovnováze. Ostatní lidé pomáhají, aby byl náš život spokojený, ale nemohou uspokojit všechny potřeby. Najděte si, co vás zajímá, a zapojte se do toho. Zdravé vztahy mají prostor pro aktivity mimo domov.

Neztrácejte trpělivost

Je to proces. Může se zdát, že všichni na škole jsou sebevědomí a propojení, ale většina lidí má společné obavy, jak zapadnout a vycházet s ostatními. Potřebujete čas, abyste se s lidmi seznámili a poznali je.  Zdravé vztahy se lze naučit a nacvičit a stále se zlepšovat.

Zůstaňte sami sebou

Buďte sami sebou! Je mnohem snazší a zábavnější být autentický než předstírat, že jste něco nebo někdo jiný. Zdravé vztahy jsou tvořeny skutečnými lidmi.

Zdroj informací: https://www.amherst.edu/campuslife/health-safety-wellness/counseling/self_care/healthy_relationships/10_tips_for_health_relationships
Zdroj fotek: pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X