Proč nás po injekci bolí ruka? A dá se bolesti po očkování vyhnout?

Proti mnoha onemocněním, od tetanu až po COVID-19, se běžně bojuje očkováním. Jedním z vedlejších účinků může být bolest paže po podání vakcíny. Je relativně běžné a normální, že mírná bolest přetrvává několik dní, v závislosti na tom, jak vakcína působí na vaše tělo. Jak případnou bolest zmírnit?

Bolest po očkování

Kromě drobného štípnutí, které cítíte od jehly, je poměrně normální, že po injekci cítíte bolest. Obvykle, bez ohledu na to, jakou vakcínu dostáváte, se vakcína podává do horní části paže. Během očkování se děje několik věcí, které mohou způsobit bolest. Po vpíchnutí jehly se do těla uvolní účinná látka. Následně tělo začne vytvářet imunitní reakci, protože je ve vašem těle něco cizího. Imunitní systém to rozpozná a vytvoří zánětlivou reakci, aby reagoval na to, co vám bylo vstříknuto.

I když během aplikace vakcíny nebo krátce poté necítíte nepohodlí, neznamená to, že bolest se neobjeví. Někdy může trvat hodiny, než se začne skutečně projevovat. Jakmile se imunitní systém zaktivizuje a začne vytvářet odpověď, objeví se bolest a zánět.

Ruka s injekcí.
zdroj: pexels.com

Jak předcházet bolesti ruky po očkování

Existuje několik věcí, které můžete podle odborníků udělat, abyste snížili pravděpodobnost, že budete po očkování pociťovat silnou bolest paže.

  • Uvolněte se – je samozřejmě normální, že když lékař nebo zdravotní sestra vytáhnou jehlu, trochu se zatneme. I když se to možná snáze řekne, než udělá, nejlepší věc, kterou můžete udělat, abyste předešli bolesti, je jednoduše uvolnit paži nebo rameno, do které nám bude vakcína aplikována. Injekce do zatnutého svalu může způsobit větší poškození, zánět a nepříjemné pocity. Jednoduše se zhluboka nadechněte a myslete na něco jiného. U dětí se snažte odvést jejich pozornost, aby se příliš nesoustředily na jehlu.

  • Plánujte – pokud to jde, snažte se očkování naplánovat. Je užitečné vybrat si termín, kdy nemáte na programu jiné věci. Ujistěte se například, že očkování neplánujete na den, kdy byste mohli potřebovat vykonávat namáhavé činnosti. Také se snažte vyhnout injekci do ruky, kterou používáte častěji.

  • Chlaďte –  jedním z jednoduchých způsobů, jak zmírnit bolest a případné zarudnutí v místě vpichu, je ledování dané oblasti co nejdříve po příchodu domů. Provádějte to v krátkých intervalech, abyste snížili případný otok a bolestivost. Studený kompresní zábal paže, zejména na začátku, také pomáhá zmírnit zánět.

  • Protahujte – přestože byste neměli bezprostředně po očkování provádět žádné intenzivní cvičení, po uplynutí 12 až 24 hodin je dobré paži lehce protahovat a případně místo masírovat, abyste paži nadále udržovali uvolněnou a nenechali ji ztuhnout.

  • Vezměte si volně prodejné léky proti bolesti – pokud i po těchto opatřeních stále cítíte bolest, můžete si ulevit pomocí volně prodejných léků proti bolesti, jako je ibuprofen či paracetamol.

Kdy navštívit lékaře

Obecně je dobré vědět, jaká je pro vás běžná reakce po podání vakcíny. Pokud se objeví vyrážka, nadměrný otok či větší potíže s pohybem paže nebo pokud máte pocit, že vaše bolest po očkování přetrvává příliš dlouho, může to být známkou většího problému. V takovém případě je vždy lepší kontaktovat lékaře.

Jednou z nemocí, proti které kdysi očkování bohužel neexistovalo, byla španělská chřipka.

Zdroj: medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X