Jak probíhá testování na koronavirus (COVID-19): otázky a odpovědi

Jak probíhá diagnostika nového koronaviru SARS-CoV-2? Téma je to více než aktuální. V dnešním článku proto přinášíme informace, které vám pomohou zorientovat se v této problematice. Jak na sobě poznám příznaky, kdy mám nároky na test a jak probíhá? Existuje možnost dobrovolného otestování? Čtěte dál.

Jak je test na COVID-19 prováděn?

Nákazu koronavirem u sebe můžeme zpozorovat sami. Mezi příznaky patří zvýšená teplota až horečka, kašel a obtížné dýchání. Vzhledem k postupnému vývoji nákazy, od 2 do 14 dnů, je ale složitější si něco zjistit. Toto období s názvem “imunologické okno” se stalo oříškem diagnostiky.
Na základě vydání protokolu Světovou zdravotnickou organizací (WHO) se provádí testování následujícím způsobem:

Výtěry

Ke zjištění přítomnosti viru, tedy přesně řečeno jeho RNA, ve slinách nebo tělních tekutinách, je proveden výtěr z nosohltanu, hltanu nebo dolních cest dýchacích. Tímto testem lze zjistit aktuální koncentraci viru ve vzorku.

Krevní testy

Nebo také sérologický test či rychlotest, který je proveden odběrem krevního séra, z něhož je zjištěno množství protilátek v krvi. Imunitní systém dokáže na koronavirus reagovat po 5-10 dnech, proto často bývá v akutní fází negativní. Hodí se spíše k pozdějšímu testování pacientů s mírným průběhem nemoci, tedy zpravidla 10.-12. den po propuknutí nákazy.

Krevní testy jsou vhodné u pacientů s mírným průběhem
health.mil

Co musím udělat, aby mi byl test na přítomnost viru COVID-19 umožněn?

Podmínkou pro nárok na testování je:

  • prokazatelný příznak onemocnění
  • kontakt s nemocným nebo potenciálně nemocným COVID-19 v průběhu 14 dní před propuknutím příznaků

Testování probíhá pouze na základě doporučení ošetřujícího lékaře a Krajské hygienické stanice. Pokud u sebe sledujete příznaky nákazy, zůstaňte doma a vše konzultujte po telefonu se svým praktickým lékařem nebo pohotovostí. 
V případě, že vám byl odběr indikován, dostanete žádanku, s níž vám provedou vyšetření na přítomnost viru zdarma v místním odběrném místě.
Jestli trpíte obtížným dýcháním, horečkami a schváceností, volejte ihned linku 155!

Výsledky testu se dozvíte za několik dní
pixabay.com

Chtěl bych se nechat testovat, ale příznaky nemám

Pokud nesplňujete nárok na diagnostiku přítomnosti koronaviru, můžete se nechat testovat za poplatek zhruba od 1000 do 3000 Kč. Ale pozor, jde pouze o soukromé laboratoře, které jsou v České republice v současné době pouze tři.

Jak se dozvím o výsledku testu?

O výsledku vás bude informovat Krajská hygienická stanice nebo ošetřující lékař. Trvat to však vzhledem k velké vytíženosti laboratoří může i několik dní. 

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X