Hledáte-li superpotravinu, která regeneruje, chrání a omlazuje a navíc je ještě z našich končin, pak zkuste aronii, neboli také černý jeřáb. Původem je ze Severní Ameriky, kde po staletí patřily její bobule k základním potravinám původních obyvatel.
Odtamtud se keře rozšířily do Ruska a do východní Evropy. Dnes se kultivuje téměř ve všech evropských zemích. Tento opadavý keř je nenáročný na půdu a pěstování, takže je přímo stvořený pro domácí zahrady. Jeřabinu můžete vysadit i jako živý plot, kdy se sazenice sází 80 cm od sebe.
Tmavě fialové až černé plody přitahují pozornost již od července. Na podzim pak zahradu rozzáří překrásné, červeně zbarvené listy. Hlavním důvodem pěstování aronie jsou ovšem zdraví prospěšné plody.
Obsah a účinky bobulí
Plody aronie mají vysokou biologickou využitelnost, neboť tělo je dokáže snadno přijmout a kompletně předat organismu. Hlavní předností je velice vysoký obsah červených barviv, především anthocyanů a flavonoidů, které působí antioxidačně a chrání naše buňky. Těchto látek je v bobulích aronie například 5x víc než ve stejném množství modrých hroznů a zhruba dvacetinásobně proti malinám nebo jahodám. Aronie proto zpomaluje proces stárnutí, posiluje imunitu, chrání před onemocněním srdce a krevního oběhu, před hypertenzí, rakovinou a cukrovkou, ale také pomáhají tyto choroby léčit.
Vedle všech vitamínů (kromě B12 a D), obsahují bobule minerální látky, především draslík, dále uhlohydráty, vlákninu, esenciální a neesenciální aminokyseliny i organické kyseliny, jako kyselinu jablečnou a citronovou.
K dalším blahodárným účinkům aronie patří snižování zvýšených hodnot krevního tuku (cholesterolu), pomáhají snižovat otylost a vysoký krevní tlak.
Použití
Aronii si můžete opatřit v mnoha podobách. Prodávají se například sušené plody, které se mohou rovnou konzumovat. Další variantou je šťáva, likér, víno, čaj, pomazánka, marmeláda, želé. Setkáte se s ní i v pečivu, medu, paštikách a hořčici. K dostání je také jako prášek nebo kapsle.
V syrovém stavu mají bobule díky vysokému obsahu tříslovin sladkokyselou natrpklou chuť, asi jako nezralé borůvky. Když je zmrazíte, tak zesládnou a trpkou příchuť zčásti ztratí. Obzvlášť silným antioxidačním nápojem je aronie smíchaná s citronovou šťávou.