Maqui berry, superpotravina z Jižní Ameriky

Bobule Maqui, či také Maqui berry (Aristotelia chilensis), jsou exotické tmavě fialové ovoce, které divoce roste v oblastech Jižní Ameriky. Kvůli vysokému obsahu antioxidantů je prodáváno jako superpotravina, která má pro naše zdraví celou řadu zdravotních přínosů. I když se u nás čerstvé bobule neprodávají, lze plody zakoupit sušené či ve formě prášku. Podíváme se na hlavní přínosy této superpotraviny.

Velký obsah antioxidantů

Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou časem způsobit poškození buněk, záněty a onemocnění. Jedním ze způsobů, jak předcházet těmto účinkům, je jíst potraviny bohaté na antioxidanty, které pomáhají předcházet poškození buněk a jejich nežádoucím účinkům. Studie naznačují, že potraviny s vysokým obsahem antioxidantů mohou snížit riziko chronických onemocnění, jako jsou srdeční onemocnění, rakovina, cukrovka a artritida. Maqui bobule údajně obsahují 3x více antioxidantů, než ostružiny, borůvky, jahody nebo maliny.

Pomoc v boji proti zánětům

Výzkum naznačuje, že plody Maqui mají potenciál bojovat se stavy spojeným se záněty, včetně onemocnění srdce, artritidy, diabetu typu 2 a určitých plicních stavů.

Pomoc při podpoře zdraví zraku

Každý den jsou naše oči vystaveny mnoha zdrojům světla, včetně slunce, zářivek, počítačových monitorů, telefonů a televizorů. Nadměrné vystavení světlu může způsobit poškození očí. Antioxidanty – jako jsou ty, které se nacházejí v Maqui berry, mohou nabízet ochranu před poškozením způsobeným světlem.

Další potenciální přínosy

Mnoho předběžných studií o Maqui berry naznačuje, že ovoce může nabídnout další výhody:

  • Účinky proti stárnutí: Nadměrné vystavení slunečnímu záření a ultrafialovým paprskům může způsobit předčasné stárnutí pokožky. Výtažky z bobulí potlačily poškození buněk způsobené ultrafialovými paprsky.
  • Vysychání očí:  Malá 30-denní studie u 13 osob se suchýma očima zjistila, že 30-60 mg koncentrovaného extraktu Maqui berry každý den zvyšuje tvorbu slz asi o 50% .

foto: flickr.com/photos/inaovas/5274748325, wikimedia.org/wiki/File:Aristotelia_chilensis_-_Fruits.jpg

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X