Antibakteriální gely mohou způsobovat osteoporózu

Triclosan. Zdánlivě nevinná složka s velice dobrými účinky primárně k záhubě bakterií či hub. Je přítomná v běžných spotřebních kosmetických produktech a antibakteriálních přípravcích. Jaký ale může mít tato chemická látka vliv na řídnutí kostí u žen?

Studie se zaměřila na ženy v menopauze

Vědecký tým z nemocnice v čínském Sia-menu a nemocnice a lékařské fakulty v Če-ťiangu provedl výzkum s cílem odhalit souvislost mezi vznikem osteoporózy a používáním triclosanu. Tato látka bývá součástí mnoha kosmetických přípravků a antibakteriálních gelů.

Data byla sesbírána u žen na základě tří předchozích amerických studií v letech 2005 až 2010, které byly cíleny na zjištění hodnoty triclosanu v moči a hodnoty kostní denzity. 

Hodnota kostní denzity je primární k určení řídnutí kostí. Je určována na základě hustoty minerálů a hustotu kostní tkáně, které jsou závislé na přítomnosti kalcia. Vyšetření určené k odhalení řídnutí kostí nebo stádia osteoporózy je denzitometrie. Osteoporóza je spojena s vyplavováním kalcia z kostní tkáně. Nejvíce zranitelnou skupinou jsou ženy v období menopauzy, neboť dochází k úbytku estrogenu, který právě s hospodařením vápníku souvisí. 

Nebezpečné látky v kosmetice
pixabay.com

Antibakteriální gely a vznik osteoporózy

Konečné výsledky odhalily vztah triclosanu k řídnutí kostí. Vyšší hodnota triclosanu v moči ukazovala na 2,5 krát vyšší náchylnost k vývoji osteoporózy. Zajímavým poznatkem je, že k řídnutí nedošlo v oblasti dolní páteře ani pánve, ale v místě intertrochanteru, vnitřní části výběžku kosti stehenní. Zároveň se tento výsledek potvrdil spíše u žen v menopauze. 

Působení triclosanu bylo tedy negativní v souvislosti s měřením kostní denzity, ale pozitivní v souvislosti s prevalencí osteoporózy.

Negativní dopady používání hygienických gelů
pixabay.com

A jak to vidí odborníci?

Ve výsledcích bylo přihlíženo i k tzv. matoucím faktorům, kde patří věk, etnická skupina, rodinný stav, stádium fyzické aktivity, denní příjem kalcia, status menopauzy, hormonální léčba, přítomnost cukrovky a hodnota BMI.

Přestože existují nějaké souvislosti, že by triclosan mohl vzájemně působit s hormonem estrogenem, a tak jeho funkci potlačovat, není úplně jisté, zda je na vině pouze on. Existuje spousta jiných faktorů, které mohou zdraví kostí ovlivnit. Hodnoty triclosanu navíc nejsou úplně jisté, neboť se tato složka z těla vyplavuje velice rychle. Není ani jasné, proč triclosan způsobuje odvápnění právě v jediném bodě v oblasti stehenní kosti.

Někteří výrobci se rozhodli s triclosanem v kosmetice skončit a nahradit jej složkou jinou. Zdravému člověku by dávky triclosanu vadit neměly, ale vědci se shodují, že by ženy v období přechodu měly používání kosmetických produktů s jeho obsahem zvážit.

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X