Lidový název této rostliny je angelika, děhel, koření svatodušní či koření sv. Ducha. Andělika je statná vytrvalá bylina, jejíž květy jsou velké složené okolíky se žlutavě bílými květy. Spatřit je můžeme v červenci a srpnu. Její vůně je příjemně kořeněná. Nalezneme ji růst planě, většinou v okolí horských potoků.
Léčivé části a jejich využití
Pro domácí používání se sbírá oddenek dvou i víceleté rostliny a to v období března a dubna. Nejprve se očistí, následně se rozpůlí a suší se při teplotě do 40ºC. Během sušení je potřeba hodně větrat.
Kořeny obsahují silici, pryskyřici, hořčiny a organické kyseliny. Chuť je hořká. Nalezneme ji jako součást žaludečních likérů benediktinky a chartreusky.
Využití v lidovém léčitelství:
- žaludeční droga
- posílení žaludku
- zvýšení chuti k jídlu
- odstranění nadýmání
- regulace vylučování žluči
- úprava zažívání
- léčba chorob dýchacího ústrojí
- močopudný prostředek
- celkové uklidnění
V minulosti se její stonky zavařovaly do cukru a kandované se cucaly proti nadýmání. Alkoholový extrakt byl používán po kapkách pro uklidnění. Také se jím masírovala bolavá záda a končetiny postižené revmatismem.
Čaj (odvar)
Při chorobách dýchacích cest 1-2 šálky denně mírně teplé, při zažívacích obtížích chladnější.
Připravíme se 2 lžičky řezaného, sušeného kořene do 1/4 litru vody. Necháme povařit na mírném ohni, následně 15 minut louhovat a scedíme.
Odvar do koupele
Připravíme si 100g řezaného sušeného kořene, který povaříme 10 minut ve 2 litrech vody. 15 minut necháme louhovat a následně přelijeme do lázně.