Dáváte si obden dvě deci vína u televize a k obědu malé pivo? Možná byste měli vědět, jaké množství alkoholu je ještě považováno za bezpečné. A proč mají podle vědců dospívající pijáci větší sklony k onemocnění jater?
Pití v pubertě zvyšuje riziko cirhózy jater v dospělosti
Muži, kteří začali pít alkohol již v dospívání, mají zvýšené riziko onemocnění jater. Uvedli to švédští vědci, jejichž studie ukázala, že to, kolik toho v mládí vypijete, má velký vliv na riziko rozvoje cirhózy v pozdějším věku. Studie se zúčastnilo více než 49 000 mužů, kteří nastoupili v letech 1969-1970 na vojenskou službu a v té době jim bylo 18-20 let.
Během několika desetiletí se už téměř 400 z nich vyvinula cirhóza jater a také další typy jaterních onemocnění. U některých došlo k selhání jater nebo na onemocnění spojené s játry zemřeli. Vědci zjistili, že muži, kteří vypili dva alkoholické nápoje denně, měli větší pravděpodobnost, že onemocní. Bude tak nutné znovu zvážit pokyny pro bezpečnou hladinu konzumace alkoholu u mužů.
Poslední dobou je zaznamenáván alarmující nárůst pití alkoholu kvůli koronavirové krizi, průměrná spotřeba tak roste rychleji, než dříve.
Kolik alkoholu muž zvládne
Bezpečná hladina konzumace alkoholu je prozatím definována jako dva nápoje denně, tato hodnota se ale může změnit. Pokud se muži nebudou řídit doporučeními, můžeme v budoucnu zaznamenat vyšší výskyt jaterních onemocnění. Bude tedy třeba dbát na to, aby muži v dospívajícím věku alkohol omezili.
Podle Světové zdravotnické organizace způsobuje jaterní cirhóza, která úzce souvisí s konzumací alkoholu, kolem 500 000 tisíc úmrtí ročně po celém světě. Cirhóza jater může nastat u jednoho z 10 alkoholiků, navíc se tak může stát již během deseti let intenzivního pití. Nemoc je nebezpečná tím, že se může projevit i bez předchozích příznaků. Cirhóza se ale může objevit také z jiných příčin – otrava těžkými kovy nebo vrozenou nemocí.
Pokud lékař zjistí, že jsou játra poškozena, je nutné nasadit okamžitou abstinenci. Většinou poté následuje návštěva nutričního specialisty, protože lidé, kteří holdují alkoholu, mají většinou nevyvážený a nezdravý jídelníček. Osoby s těžším průběhem nemoci mohou skončit v nemocnici a nemoc může zanechat trvalé následky.
Alkohol má negativní vliv na celou rodinu
I když se ztukovatění jater zachytí v raném stadiu, je nutné přestat konzumovat alkohol. Ten může způsobit jen onemocnění orgánů, ale také psychicky narušit závislého člověka. Trpět tím bude nejen on sám, ale také jeho okolí, především nejbližší rodina. Není totiž jednoduché pít a zároveň být hlavou rodiny a starat se o ni.
Existují lidé, kteří například přes týden pracují a vydělávají peníze, jejich víkend se ale poté změní v jednu velkou párty nehledě na to, že by ho měli trávit se svou rodinu. Opilí muži se také častěji dopouštějí fyzických trestů nejen na ženách, ale i dětech.
Výjimkou nejsou ani podnapilé ženy. Jejich organismus na alkohol reaguje jinak než mužský. Ženy toho tak všeobecně vypijí mnohem méně, aby se dostaly do stejné nálady jako muži. Některé výzkumy tvrdí, že častá konzumace alkoholu u žen způsobuje rakovinu prsu.