Jedná se o keř, kterému se také říká barbadoská třešeň, i když s třešní nemá nic společného. Důvodem jsou možná červené plody podobné třešním. Jejich hlavním přínosem je obsah supersilného přírodního vitamínu C.
Charakteristika aceroly
Rostlina pochází patrně z mexického státu Yucatán. Dnes se ovšem pěstuje i v jiných jihoamerických zemích, ale také v tropických a subtropických oblastech dalších kontinentů. O acerole lze mluvit jen v superlativech především díky jejím plodům, které tvoří z 80% šťáva bohatá na vitamíny. Vitamínu C je v nich snad nejvíce ze všech plodů na světě. Například 30x více než v pomerančích. Přirozený vitamín C vstřebává tělo mnohem lépe než kyselinu askorbovou, která bývá často předepisována jako medikament. Zajímavostí je, že plody se sklízejí ještě zelené, jelikož s dozráváním ztrácejí právě část vitamínu C. Sklizeň může proběhnout tři až čtyřikrát v roce.
Obsah
Plody aceroly jsou silným antioxidantem nejen díky obsahu vitamínu C, ale také kvůli flavonoidům, kterými jsou rutin (osvědčuje se při léčení zánětu žil ), provitamín A, vitamíny skupiny B, bílkoviny, železo, fosfor, draslík, vápník, ovocný cukr, vláknina a hlavně pektiny, které podporují činnost žlučníku, čímž odbourávají škodlivý cholesterol.
Antioxidanty rovněž chrání naše tělo před poškozením buněk, pomáhají proti stresu, procesu stárnutí, a také přispívají ke snižování hladiny cukru v krvi. Acerola je vhodná pro zdravou výživu, posiluje srdeční činnost, pomáhá při chřipce a nachlazení, proti plísním a celkově posiluje organismus.
Použití
Čerstvou acerolu koupíte jen v oblastech, kde se pěstuje. Dovoz je obtížný a nákladný, neboť dužina je velmi měkká a v chladnějších oblastech se pěstovat nedá. Dopřát si ji ale můžete ve formě prášku, šťávy nebo sušených plodů. V této podobě se přidává do nápojů, potravin, marmelád, ale i do pečiva, zmrzlin atd. Extrakt z aceroly koupíte v tabletách nebo kapslích a můžete jej užívat také při hubnutí, když k potlačení pocitu hladu vypijete před jídlem sklenici acerolové šťávy.