Má měděné nádobí přínos pro naše zdraví?

Spousta lidí miluje krásné nádobí. Někdo dává přednost barvám, jiný miluje čisté linie. Nicméně u některých materiálů existují kritéria, která by mohla ovlivnit naše zdraví. Starověcí obyvatelé ukládali vodu do měděných nádob a nosili měděné šperky a věřili, že měď má celou řadu výhod. Příliš mnoho mědi může mít na naše tělo nepříznivé účinky, ale pokud budete pít z měděného poháru, zajistí vám některé výhody.

Jak měď ovlivňuje naše tělo?

Již starověcí Egypťané si všimli, že voda v měděných nádobách zůstává dlouho dobu čerstvá a zdravotně nezávadná. Používejte tedy i vy měděný hrnek, může být prospěšný vašemu tělu.

A jak je to s hrnci či pánvemi? Měděné nádobí patří mezi nejdražší a není to jen kvůli luxusnímu vzhledu, ale zejména proto, že měď dokonale vede teplo a s měděným nádobím lze ušetřit až 40% elektřiny nebo plynu ve srovnání s jiným nádobím. Při vaření by měděný povrch neměl přijít do styku s potravinami, proto se nádobí často povrchově upravuje, například cínem nebo nerezem. Samotné vaření v měděných nádobách však žádné zvláštní přínosy, z hlediska zdraví, nepřináší. Měď je ovšem jako prvek nezbytná pro správnou funkci organismu.

Nyní si představíme si důležitost mědi a to zejména jako doplňku stravy.

1. Stimuluje mozek

Když se cítíte pomalí a unavení, může měď pomoci zrychlit činnost mozku a stimulovat tělo k výrobě nebo obnově myelinových plášťů, které umožňují lepší přenos informací skrze synapse nervových buněk. Měď pomáhá zlepšovat stav myelinových plášťů.

2. Pomáhá s nemocnými klouby

Nošení mědi na kůži nebo její konzumace je považována za účinnou léčbu bolestí kloubů, především v případě, kdy zoxiduje a zezelená. Vědci jsou sice skeptičtí, ale měď by mohla pomoci s bolestmi kloubů a dalšími obtížemi, které souvisejí s artritidou.

3. Pomáhá trávicímu systému

Měď je schopna stimulovat kontrakce trávicího svalstva, díky tomu dochází k rychlejšímu pohybu potravy přes střeva. Kromě toho ničí bakterie, díky čemuž dochází k eliminaci škodlivých mikroorganismů v žaludku, kde mohou způsobovat značné škody. Konzumace mědi ve větším množství je však nebezpečná, neboť ničí dobré střevní bakterie.

4. Podporuje štítnou žlázu

Měď patří mezi potřebné stopové prvky, bez nichž se naše tělo neobejde. Nedostatek mědi je často spojován s poruchami štítné žlázy. Projevuje se to hormonálními výkyvy, změnami hmotnosti a změnou nálad.

5. Podporuje kardiovaskulární systém

Americké ministerstvo zemědělství (U.S. Department of Agriculture) prokázalo, že užívání mědi v různých doplňcích stravy může zlepšit srdeční zdraví, i když to neznamená, že je řešením všech kardiovaskulárních obtíží. Přestože měď nemůže být považována za náhražku předepsaného léku nebo zdravého životního stylu, může přispět ke snížení plaku v tepnách a rozšíření krevních cév.

6. Posiluje vlasy

Měď je rozhodující složkou při produkci melaninu, který chrání kůži i vlasy před poškozením. Kromě toho posiluje vlasové folikuly a může zpomalit proces šedivění vlasů.

7. Zlepšuje kvalitu pokožky

Produkce melaninu je prospěšná pro vlasy a je stejně přínosná i pro pokožku. Peptidy mědi mohou pomoci stimulovat produkci zdravých kožních buněk a hladkost a jsou také prospěšné pro hojení suché nebo poškozené pokožky. Navíc stimulují tvorbu kolagenu, který zlepšuje zdraví a elasticitu pokožky.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X