Je to proces, který používá mikroorganismy, jako jsou bakterie nebo kvasinky, k převádění sacharidů na alkohol nebo organické kyseliny za anaerobních podmínek. Fermentované potraviny nabízejí našemu tělu celou řadu výhod. Podporují lepší trávení (rozkládají živiny do lépe stravitelných forem), obsahují prospěšné bakterie, které pozitivně působí na naši trávicí soustavu, posilují imunitní systém a pomáhají snižovat rizika výskytu některých druhů rakoviny.
Rakovina je způsobena aktivací nebo mutacími abnormálních genů, které kontrolují růst a rozdělení buněk. Vědci se domnívají,že probiotické kultury a kvašené potraviny by mohlo snížit expozici chemických karcinogenů tím, že:
- detoxikují požití karcinogenů
- změní prostředí střev
- stimulují imunitní systém, aby se bránil šíření rakovinných buněk
Nejlepší fermentované potraviny
Mezi nejlepší fermentované potraviny patří:
Kefír
Kefír je unikátní kultivovaný mléčný výrobek a to díky kombinované kyselině mléčné a alkoholové fermentaci laktózy v mléce. Je spojován s lepší aktivitou imunitního systému, pomáhá snižovat cholesterol.
Kimchi
Kimchi je pikantní a populární fermentované jídlo, které se těší velké oblibě v Koreji. Má nízký obsah sacharidů a tuků a vysoký obsah vitamínů, minerálů a dietní vlákniny. Je to potravina ideální při redukční dietě.
Kombucha
Kombucha je fermentovaný čaj. Mezi přínosy tohoto nápoje patří pomoc při snižování krevního tlaku, zlepšení hladiny cholesterolu, detoxikace těla a zvýšení odolnosti proti rakovině.
Natto
Tradiční japonské jídlo vyrobené z fermentované sóji.
Kysané zelí
Je fermentováno bakteriemi produkujícími kyselinu mléčnou. Chrání krevní cévy a zvyšuje obsah vitamínu C, folátu a manganu.
Jogurt
Probiotický jogurt má extrémně vysoký obsah vápníku, zinku, vitamínu B, probiotik a bílkovin.
Jak fermentovat potraviny
Fermentované potraviny se vyrábějí procesem nazývaným laktofermentace, při kterém dochází k přísunu škrobu a cukrů do přírodních bakterií v potravě, což vytváří kyselinu mléčnou. Tento proces se používá k vytvoření prospěšných vitamínů B, enzymů, omega-3 mastných kyselin a kmenů probiotik.
Na výrobu fermentovaných potravin jsou potřeba vhodné nádoby, ideální jsou nádoby skleněné, neboť neobsahují žádné druhy chemikálií. Nádoby je třeba uzavřít, ideálně kvasnou zátkou.
Zeleninu, kterou chcete fermentovat, nakrájejte nebo nastrouhejte na malé kousky, tím zrychlíte fermentační proces. V závislosti na tom, co chcete nechat kvasit, si připravte sůl (ideální je neupravená mořská nebo horská), počáteční kvasnou kulturu, cukr nebo syrovátku. Zeleninu zalijeme převařenou, studenou vodou. Během fermentace nechte zeleninu v nádobě uloženou na chladném místě.