Co se stane s tělem, když zadržíme větry?

Všichni jsme to občas zažili. Sedíme na slavnostní večeři nebo jedeme v přeplněném výtahu a najednou se nám začne nadýmat břicho, hrozí plynatost. Co uděláme? Budeme se snažit větry deroucí se ven zadržet tak dlouho, až se vzduchová bublina vrátí do našich útrob a do střevního labyrintu, ze kterého se snažila uniknout ven. Co se s plyny stane? Nezmizí, budou si hledat cestu ven dál, až se jim to podaří a může to být daleko horší.

Co byste měli o větrech vědět?

Všem odchází plyny z těla, u mužů je to 14 – 23x denně, u žen o trochu méně. Pokud vás zajímá, jaké množství plynů každý den vypustíte, tak je to v průměru 1,5 litru. Plyny se netvoří v žaludku, jak si mnozí myslí, ale v tlustém střevě.

Plynatost nelze obejít, přijměte vaše nadýmání. Pokud doufáte, že plyny z vás odejdou v noci, nemusíte mít to štěstí. Z výzkumu vyplynulo, že během spánku se tvoří o polovinu méně plynů, než během dne. Pokud budete zadržovat větry během dne, během noci se budou hromadit a můžete se dostat do mnohem trapnější situace, než plyny nechat unikat pozvolna a v malém množství tak, jak se objeví. Mít větry je zdravé a čím více vlákniny konzumujete, tím více větrů můžete očekávat.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X