Syrová strava se v posledních letech stává stále více oblíbenou a to díky tomu, že přináší celou řadu zdravotních výhod. Ale je to vždy ta správná volba? Co když jsou některé potraviny zdravější, když se uvaří?
Proč se konzumuje syrová strava?
Jedním z důvodů je myšlenka, že se tak potraviny konzumují ve své přirozené formě, tedy syrové a jsou pro naše tělo zdravější. Celá řada lidí konzumuje syrové potraviny – saláty, sushi, ovoce, zeleninu nebo ořechy.
Není vaření potravin bezpečnější?
Některé potraviny jsou přirozeně zdravější, pokud je konzumujeme syrové. Vařením se mění biochemická úroveň potravin a v některých případech změní potraviny takovým způsobem, že živiny jsou pro naše tělo více biologicky přístupné.
Potraviny vhodné konzumovat v syrovém stavu
Existuje celá řada zeleniny, zejména té zelené, u níž je vhodnější konzumace v syrovém stavu. Jedním takovým příkladem je brokolice. Vařená brokolice může být chutnější, snižuje se v ní však obsah tělu prospěšných látek. Tepelná úprava také snižuje obsah účinných látek u česneku, především allicinu. Pokud jej chcete přidávat do vařených pokrmů, dejte jej až ke konci vaření.
Potraviny vhodnější konzumovat vařené
Riskantní může být konzumace syrového masa. Špatně stravitelné jsou i syrové brambory. Mrkev, dýně nebo chřest jsou zdravé syrové, avšak vařením naše tělo snadněji absorbuje a využije živiny, které nabízejí. Jsou to především beta-karoten a antioxidanty. Stejně je tomu u rajčat. Pomalým vařením se snadněji rozkládá a vstřebává lykopen.
Rada na závěr
Pokud můžete, kupujte místní produkty, jsou čerstvé a obsahují potřebné živiny. Pokud konzumujete zeleninu syrovou, zvažte přidání trochy olivového oleje, usnadníte tak absorpci vitamínů, které jsou rozpustné v tucích. Při tepelné úpravě zeleninu raději osmahněte, jinak se z ní vyloučí vitamíny rozpustné ve vodě.