Chemická poranění jsou sice ojedinělá, ale je vhodné znát správný postup první pomoci.
Poleptání
Jsou to poranění vznikající působením kyselin a louhů na kůži a sliznici. K poleptání dochází při neopatrné manipulaci s kyselinami nebo louhy v obchodech, továrnách, domácnostech a při záměně těchto látek za jiné, zejména alkoholické nápoje a vodu, dále pak při úmyslném polití nebo při pokusech o sebevraždu. Působení těchto látek závisí na koncentraci. Dostane-li se kyselina nebo louh do žaludku v silnější koncentraci, způsobí proděravění jeho stěny.
Účinek kyselin a louhů spočívá hlavně v působení na bílkoviny v buňkách. Na kůži vznikají účinkem kyselin suché ohraničené příškvary barvy žlutohnědé až černé (podle druhu kyseliny), louhy vytvářejí šedavě mazlavé příškvary bez přesného ohraničení. Znalost těchto příznaků je důležitá pro ošetření, které je rozdílné podle příčiny poleptání – jiné je při kyselinách a jiné při louzích.
První pomoc
Raněnému nejdříve svlékneme šaty a prádlo. Přitom je nutno dávat pozor, abychom se sami nepotřísnili kyselinou nebo louhem. Potom opláchneme zasažená místa silným proudem vody, a jde-li o poškození kyselinou, omýváme dále 3% roztokem jedlé sody nebo mýdlovou vodou. Po umytí zasypeme poleptaná místa práškem jedlé sody, pokryjeme čistým mulem a obvážeme.
Plochy těla poleptané louhy omýváme octovou vodou nebo citrónovou šťávou. Potom je zasyoeme kyselinou citrónovou v prášku a obvážeme čistým obvazem. Poleptání vápnem oplachujeme vodou 5 až 10 minut, potom poškozené plochy překrýváme čistým obvazem. Ve vážnějších případech se postaráme o rychlý převoz do nemocnice.