V minulém článku jsme se dozvěděli něco o živinách, které ovoce obsahuje, a proč bychom jej tedy měli jíst. Dnes si povíme, kolik ovoce denně je dostatečné množství a jak ovoce ovlivňuje diety.
Ovoce a lidé s nízkosacharidovou dietou
Někteří lidé přijímají denně 10-150 gramů sacharidů a jejich jídelníček se tak označuje za nízkosacharidový. Jiní jsou ještě extrémnější a jejich příjem sacharidů na den představuje 50 gramů, tomuto způsobu stravování se říká ketodieta. Průměrný kousek ovoce obsahuje zhruba 15-30 gramů sacharidů, takže záleží jen na vás, kolik kousků ovoce si dopřejete, ať už máte svou hranici příjmu sacharidů nastavenou jakkoli.
Ketodieta ale neposkytuje příliš mnoho prostoru pro další zdroje živin, takže musíte pečlivě vážit, co do svého jídelníčku zařadíte. Nechceme tím říct, že je ketodieta nezdravá. Naopak vám opravdu může pomoci zhubnout a zbavit se mnohých chorob. Nejméně sacharidů obsahují bobule. Takže pokud počítáte každý gram sacharidů, borůvky, maliny, ostružiny a jahody jsou skvělou volbou. Dalším faktem je, že ačkoliv je ovoce velmi výživné, neobsahuje žádnou látku, kterou byste nezískali i ze zeleniny. Pokud se rozhodnete začít s ketodietou a omezit tak svůj příjem sacharidů, můžete se ovoci vyhýbat, ale nesmíte zapomenout dopřát si všechny potřebné živiny z jiných druhů potravin. Všeobecně ale platí, že ovoce by mělo být součástí každého vyváženého a zdravého jídelníčku.
Závěr: Ovoce může být zdravou součástí nízkosacharidové diety, pokud ale držíte ketodietu, možná se ovoci budete chtít vyhnout.
Je možná přejíst se ovoce?
Ovoce je velmi zdravé a pro nás naprosto ideální. Může nám ale příliš velké množství uškodit? Zaprvé – pokud jíte celistvý kousek čerstvého ovoce, je docela těžké se přejíst. Už jen proto, že ovoce obsahuje velké množství vody a vlákniny, takže máte už po jednom nebo dvou kouscích pocit, že jste nasycení. Díky tomu je poměrně náročné spořádat příliš mnoho ovoce. Věděli jste, že pouze 1 z 10 Američanů dosáhne denně minimálního doporučeného množství příjmu ovoce? Přestože je nepravděpodobné, že by se běžný člověk přejedl ovoce, i takové studie se prováděly. Zjišťovalo se, jaký bude mít na tělo účinek jedení 20 ovocných chodů každý den.
Deset lidí mělo sníst 20 porcí ovoce každý den po dobu dvou týdnů. Nebyly prokázány žádné negativní výsledky. Ani pokud lidé tento jídelníček dodržovali po dobu několika měsíců, nepřineslo to nic špatného. Průzkumy naopak prokázaly pozitivní zdravotní změny. Takže i když tyto studie byly prováděny na malém počtu lidí, můžeme věřit tomu, že ovoce je zdravé v jakémkoliv množství. I pokud tedy jíme ovoce, dokud se necítíme plní, nemůže nám to nijak ublížit. Nezapomeňte však, že ovoce by mělo být součástí vyváženého jídelníčku spolu s celou řadou dalších potravin.
Závěr: Průměrný člověk smí jíst ovoce v libovolném množství. Pokud tedy nedržíte keto nebo nízkosacharidovou dietu, nemusíte se nijak omezovat v tom, kolik ovoce denně sníte.
Kolik ovoce je ideální sníst?
Ačkoliv zdravý jídelníček můžete sestavit jak z malého, tak z velkého množství ovoce, ideál leží někde uprostřed. Obecná doporučení pro příjem ovoce a zeleniny jsou alespoň 400 gramů denně, nebo 5 porcí o 80 gramech. Jedna porce o 80 gramech se rovná malému kousku ovoce o velikosti tenisového míčku. Ovoce, které můžete naměřit v hrnečku, si můžete dopřát až 1 hrneček. Toto doporučení se uvádí proto, že právě pět porcí ovoce a zeleniny každý den vám může pomoct snížit riziko úmrtí na srdeční onemocnění, infarkt a rakovinu.
Velká analýza ze šestnácti vědeckých studií zjistila, že překročení pěti porcí ovoce a zeleniny denně nevede k žádným dalším účinkům. Jiná analýza zkoumající 95 studií zjistila, že nejvíce své zdraví podpoříme příjmem 800 gramů podávaných v deseti porcích. Nezapomeňte, že tyto studie zahrnují jak ovoce, tak zeleninu. Takže pokud čísla nějak rozdělíme napůl mezi ovoce a zeleninu, měli bychom si každý den dát 2-5 kousků ovoce. Doporučení se také liší, každý vědec vám řekne něco trochu jiného. Obecně ale platí vše, co jsme výše uvedli. Ministerstvo zemědělství Spojených Států amerických například doporučuje sníst každý den dva kousky ovoce, zatímco Americká kardiologická asociace doporučuje jíst 4-5 kousků ovoce denně.
Závěr: Většina studií prokázala zdravotní účinky, pokud jíme 2-5 kousků ovoce denně. Pokud ale sníme víc, nic se nám nestane.
Závěrem
Jedení ovoce zlepšuje naše zdraví a může snížit riziko vzniku mnoha vážných onemocnění. Pokud zrovna nedržíte ketodietu, není nejmenší důvod limitovat množství přijatého ovoce. Ačkoliv tedy většina studií doporučuje jíst 2-5 kousků ovoce každý den, nemusíte se bát sníst víc než to.