Jsou to ústrojí, která spolu s nervovou soustavou regulují činnost těla a souhru všech jeho orgánů. Jejich sekrety se nazývají hormony, a proto se soubor těchto žláz též nazývá hormonální soustava.
Jednotlivé žlázy a jejich činnost
Hlavní žlázou je hypofýza neboli podvěsek mozkový, velikosti asi hrachu. Patří sice mezi nejmenší, ale zato nejdůležitější žlázy. Vyrábí až 15 druhů hormonů, které řídí činnost ostatních žláz. Zmiňme se jen o růstovém hormonu, který má vliv na růst těla a orgánů.
Důkazem je nejvyš muž světa Cajanus, 283 cm vysoký, a nejmenší člověk, 42 cm vysoká žena z Ameriky.
Štítná žláza je uložena v přední dolní části krku a řídí látkovou výměnu těla. Zvětšení štítné žlázy (struma, vole) je vyvoláno nedostatkem jódu v potravě a vodě.
Slinivka břišní vylučuje do krve hormon inzulín, který řídí látkovou výměnu cukru. Je-li ho nedostatek, vzniká onemocnění cukrovkou.
Nadledviny, uložené jako čepičky nad ledvinami, se skládají z kůry a dřeně, která vyrábí hormon adrenalin. Vzrušení způsobujenadměrné vylučování tohoto hormonu, což se projevuje bušením srdce a zvýšením krevního tlaku. Hormony kůry nadledvin řídí látkovou výměnu živin přijatých v potravě. Hráškovitá příštítná tělíska, uložená za štítnou žlázou, zasahují do látkové výměny vápníku a fosforu. Hormony pohlavních žláz regulují činnost pohlavních ústrojí.
Vliv úrazů
Úrazy mají značný vliv, podobně jako na nervovou soustavu, také na soustavu žláz s vnitřním vylučováním. Navíc působí na nadledviny. V prvních chvílích po úrazu se jejich činnost zvyšuje. Při těžkém a dlouhotrvajícím působení úrazových vlivů dochází však k selhání jejich činnosti, což nepříznivě ovlivňuje srdce a látkovou výměnu těla.
Duševní otřesy a dlouhotrvající strach Způsobují zvýšení činnosti štítné žlázy a mohou vést až k onemocnění zvanému Basedowova choroba, která se projevuje zvětšením štítné žlázy a jinými příznaky. Poranění lebky vede někdy
k poruše funkce hypofýzy a vzniká tzv. hypofyzární cukrovka (diabetes insipidus).
Zdroj: J. Junas, PAPP